Интервју

Интервју со Michał Słapa: Во CD Projekt Red ги поминав моите најтешки и најлоши 10 години како Гејм Дизајнер

Благодарение на Македонска Асоцијација за Развивање Игри (МАГДА) имав можност да присуствувам на една од најголемите Конвенции и Конференции во Европа – Game Industry Conference (GIC) која се одржува секоја година во Познан, Полска на почетоците од месец октомври. Секоја година настанот станува се поголем и поголем, и после Ковид пандемијата луѓе со нетрпение чекаат

Прочитај повеќе
Новости

Cyberpunk 2077 добива Метро систем во Верзија 2.1

Долго бараната карактеристика конечно доаѓа во Cyberpunk 2077 бидејќи CD Projekt Red потврди дека ќе биде додаден метро систем во играта во ажурирањето на верзија 2.1. Соопштението дојде за време на еден стрим кој што беше направен денес од CD Projekt Red. Овој нов метро систем, познат како Night City Area Rapid Transit (NCART), ќе

Прочитај повеќе
Поп-култура

Адаптацијата на Cyberpunk 2077 на големото платно треба да ја видиме во 2025 година

Уште во октомври, CD Projekt Red најави нов проект кој што треба да е адаптиран игран филм базиран на Cyberpunk 2077. Во тоа време, многу малку информации беа откриени; не ни знаеме дали овој проект ќе биде стриминг серијал или филм! Едно нешто што CD Projekt Red го откри е дека проектот е во развој

Прочитај повеќе
Новости

Скоро сите од CD Projekt Red моментално работат на The Witcher 4

CD Projekt Red потврдија дека нешто повеќе од половина од компанијата се преселиле да работат на The Witcher 4, во моментов позната само како Project Polaris. Згора на тоа, премногу девелопери кои што работеа на Cyberpunk 2077 се префрлаат целосно да работат на овој нов проект бидејќи сметаат дека Cyberpunk 2077 веќе го завршија своето.

Прочитај повеќе
Поп-култура

Креаторот на The Witcher изјави “Никогаш не ме прашаа за сугестии” за Адаптациите

Додека The Witcher беше прилично голем успех за Netflix во последните неколку години, е една од најчестите поплаки за серијата е тоа што не се придржува доволно блиску до изворниот материјал. Тоа е многу фрустрирачко за многу луѓе, вклучувајќи го и поранешниот водител и лицето на серијата Хенри Кавил, кој сам лично пробуваше да се

Прочитај повеќе
Uncategorized

CD Projekt Red работат на Бесплатен Witcher 3 Мод кој треба да биде Едитор на Играта

Беше голема година за Cyberpunk 2077 и развивачот на The Witcher 3: Wild Hunt, CD Projekt Red. Го објави Phantom Liberty, првата и единствена експанзија за Cyberpunk 2077, ја дебитираше својата саундтрак на услугите за стриминг, ги откри плановите за Cyberpunk проект во живо и само оваа недела, освои четири номинации за The Game Awards

Прочитај повеќе
Поп-култура Серии

Актерот Doug Cockle се враќа во улогата на Geralt во новата серија на The Witcher

Познатиот актер Doug Cockle храбро се враќа во улогата на Geralt од Ривија во целосно новата анимирана серија за The Witcher, која треба да се појави на Нетфликс кон крајот на 2024 година. Doug Cockle е човекот кој што го оживеа Geralt и го претстави на публиката уште во 2007 година, уште од првата игра.

Прочитај повеќе
Новости

CD Projekt Red изработуваат продолжение за Cyberpunk

Извршниот директор на компанијата CD Projekt Red – Adam Badowski денес изјави дека фамозната игра Cyberpunk наскоро ќе добие свое продолжение кое што моментално е во многу ран развој. Во својата изјава кажа дека DLC-то Phantom Liberty ќе биде единственото кое што Cyberpunk 2077 ќе го добие и дека повеќе нема да се додава нов

Прочитај повеќе
Новости

Која е причината за гасење на Cyberpunk 2077 Multiplayer?

Сите се сеќаваме на времето на последните денови пред објавувањето на Cyberpunk 2077 во тешката 2020 година, и CD Projekt Red претходно објави дека Multiplayer верзијата за играта ќе пристигне во одреден момент по лансирањето (неколку месеци подоцна). Сепак, неколку месеци откако играта се појави на полиците, CD Projekt ги информираше играчите дека ја „преиспитале“

Прочитај повеќе
Новости

CD Projekt Red работат на The Witcher Remake

Се случи еден многу добар потег кој што многу фанови не можеа ни да го предвидат, CD Projekt објави дека сега работат и на римејк на оригиналната игра The Witcher. Првпат објавена во 2007 година, The Witcher продолжи со нормално две продолженија, од кои секое беше поголемо од претходното. И во време кога The Witcher

Прочитај повеќе