The Erdtree од Elden Ring е повисоко од Алпите

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

The Erdtree во Elden Ring е нормално најзначајното обележје. Видливо од речиси секоја точка во Земјата помеѓу (барем, во надземниот свет), се издигнува над секоја област во играта, дури и над високите планински врвови на џиновите до далечниот север на мапата. Тој е, благо кажано, многу голем. Но, колку е големо „големото“, точно? Па, специјалистот на YouTube од FromSoftware, Zullie the Witch, се нафати да дознае. Во видеото со наслов „Колку е големо дрвото Erd?“ Zulli се обиде да го измери џиновскиот златен сјај на Elden Ring додека ја објаснуваше нивната методологија: „Во основата, можевме да измериме од местото каде што се среќава со земјата“, објаснува Зули, „но багажникот продолжува стотици метри под тоа“. Гледајќи го врвот на дрвото, Зули забележува дека „Стеблото исто така нагло се отсекува на врвот на дрвото, но природно е крунисано со многу гранки кои се протегаат подалеку нагоре“.

Земајќи го сето ова во предвид, Zullie го мери дрвото од неговата основа под надземниот свет до врвот на неговата највисока гранка, заклучувајќи дека вкупната висина на моделот Erdtree е висока приближно 5.048 метри. Ова е повисока од највисоката планина на Алпите, Мон Блан, која има надморска височина од 4.808 метри!

Сепак, ова е само ако го вклучите целиот модел. Како што истакнува Зули, дрвјата „обично не се мерат од корените“. Ако го измерите Erdtree од точката што излегува од земјата, тогаш неговата висина е нешто помалку импресивни 4.452 m. Тоа е сепак повисоко од многу големи планини, вклучувајќи ја и јапонската планина Фуџи. Исто така е пет пати повисок од најголемата вештачка градба на Земјата, Бурџ Калифа во Дубаи.

Но, како Erdtree се рамни со другите модели/објекти од видео игри? Па, тоа е само фиданка во споредба со Цитаделата во Half-Life 2, за која, по девет години расправии и истражувања, беше заклучено дека е висока 8.773 m, што е блиску до висината на Монт Еверест. Сепак, сè уште има дебата за тоа мерење, па можеби Erdtree на Elden Ring би можел да победи во оваа битка заснована на висина.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.