Најавен е нов Overwatch 2 настан

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Откако траеше од 26 април до овој вторник, првата јавна Overwatch 2 бета верзија на Blizzard сега заврши. Додека луѓето се враќаат на првата игра на Overwatch за да учествуваат во најновиот настан за годишнината на играта, кој без сомнение беше стратешки планиран да им даде на тестерите на Overwatch 2 нешто со кое ќе ја пополнат празнината, Blizzard најави уште еден настан Overwatch 2. Планирано е да се одржи на 16-ти јуни, а кога ќе дојде тој датум, ќе дознаеме повеќе за плановите на Blizzard за работи како што е следната PvP бета верзија.

Blizzard го објави следниот настан Overwatch 2 токму кога првата PvP бета верзија на играта заврши во вторникот. Сè уште не е одредено одредено време, но ќе му се приближиме на времето. Засега, можете да ги означите вашите календари за 16-ти јуни за да слушнете за „планот на Blizzard за месеците што следат“.

Неколку стримови на Overwatch 2 веќе се одржани претходно, и судејќи според тоа како тие поминаа, веројатно ќе ги слушнеме подлабоките размислувања на Blizzard за тоа што функционираше, а што не за време на првата бета верзија на играта. Некои од тие мисли веќе беа споделени претходно кога беа објавени ажурирањата за бета верзијата за да им се дадат на хероите нови и преработени способности врз основа на повратни информации, но можеби ќе добиеме статистика или две за да илустрираме како се одвиваа работите во текот на овој преглед.

Плановите за следните месеци би можеле да значат нешто, но со оглед на тоа колку најави веќе добиваме во јуни бидејќи се оформува да биде толку преполн месец, можеби играчите на Overwatch 2 конечно ќе добијат датум за објавување на играта, или барем за дел од него треба да се ослободи еден елемент пред друг сличен на начинот на кој се постапуваше со Halo Infinite. Некои игри почнуваат да добиваат конкретни датуми за објавување во 2023 година, па дури и ако не е целосно достапна до тогаш, можеби ќе добиеме датум за следната година, ако не и за 2022 година.

Имаше некои сугестии дека уште еден нов лик е забележан во Overwatch 2, исто така, преку некои тизери и референци за животната средина, така што постои можност да слушнеме за тоа за време на настанот. Ако ништо друго, барем ќе дознаеме повеќе за следната бета верзија за да им дадеме на играчите идеја кога ќе можат повторно да се вратат во Overwatch 2 PvP.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.