Star Wars: The Acolyte – Се што знаеме до сега

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Иднината на универзумот на Star Wars цвета на Disney+, со голем број акциони и анимирани серии сместени во таа големата галаксија што е фар фар авеј! Една од најинтригантните серии што го погоди тој список е Star Wars: The Acolyte, шоу кое што ќе биде сместено за време на падот на ерата на High Republic. Додека High Republic моментално се истражува и раскажува во романи и стрипови, The Acolyte ќе ја донесе на мејнстримот, а новиот извештај од Vanity Fair осветлува како се одвива работата на серијата. Според нивното известување, пишувањето на The Acolyte е „во голема мера завршено“, со тоа што серијата сега е во фаза на кастингот, а Амандла Стенберг од „The Hunger Games“, наводно, е во преговори да глуми.

Во извештајот, презентерката на The Acolyte, Leslye Headland, која е најпозната по ко-креирањето на Russian Doll на Нетфликс, ја опиша серијата како мистериозен трилер сместен во просперитетна и навидум мирна ера. Таа, исто така, потврди дека серијата е сместена приближно 100 години пред настаните на The Phantom Menace.

“A lot of those characters haven’t even been born yet,” Headland explained. “We’re taking a look at the political and personal and spiritual things that came up in a time period that we don’t know much about. My question when watching The Phantom Menace was always like, ‘Well, how did things get to this point?’ How did we get to a point where a Sith lord can infiltrate the Senate and none of the Jedi pick up on it? Like, what went wrong? What are the scenarios that led us to this moment?'”

“We actually use the term the Renaissance, or the Age of Enlightenment,” Headland added. “The Jedi uniforms are gold and white, and it’s almost like they would never get dirty. They would never be out and about,” Headland says. “The idea is that they could have these types of uniforms because that’s how little they’re getting into skirmishes.”

“I kind of see, if Star Wars is a religion… I like to think of my show as a tent revival,” Headland revealed. “You can come over if you want to. We’re going to be talking about some cool stuff. There’s going to be some things we haven’t discussed in the canon yet. There are going to be some characters you don’t know about. I would love you to join us. I would love you to be interested in it. If it’s not your thing — the cool thing about Star Wars right now is there’s so much you can align yourself with and get invested in, but if you don’t like it, that’s fine.”

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.