Креаторот на Doom John Romero работи на нова FPS игра со голем издавач!

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Легендарниот креатор и дизајнер на игри John Romero – најпознат по неговата работа на семиналниот серијал од 90-тите на развивачот id Software, вклучувајќи ги Wolfenstein, Doom и Quake – објави дека работи на нов FPS во соработка со сè уште неименуван „голем издавач“.

Ромеро ја сподели веста во изјава објавена на Твитер, откривајќи дека проектот го води Romero Games – која неодамна работеше на насловот на мафијашката стратегија Empire of Sin за издавачот Paradox Interactive – и дека ќе биде изграден околу „оригинален, нов“. IP.

Надвор од тоа, деталите се тенки – официјалниот FAQ вели дека „премногу е рано да се споделат какви било други информации“ – а остатокот од објавата само се забележува дека Romero Games моментално вработува низ низа позиции за својот нов FPS и дека е особено сакаат да слушнат од оние со искуство со користење на Unreal Engine 5.

Додека Romero Games неодамна работеше на Empire of Sin, тој наслов првенствено беше замислен од познатиот дизајнер и развивач Бренда Ромеро. Претходната дизајнерска заслуга на Џон Ромеро беше на Sigil, неофицијалната петта епизода на Doom, најавена дека се совпаѓа со 25-годишнината од играта во 2018 година и објавена следната година.

Тој проект – кој имаше 18 сосема нови нивоа дизајнирани од Ромеро – беше добро прифатен и Ромеро оттогаш најави дека работи на продолжение што ќе го користи Doom 2. После тоа, дизајнерот рече дека ќе го сврти вниманието кон уште еден класичен id Software сопственост, создавајќи нови мапи за семиналниот последователен земјотрес на Doom. И тоа не е сè; Ромеро, исто така, откри дека работи на мемоари кои ќе бидат објавени следната година.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

PlayStation претстави нов трејлер пред објавувањето на God of War Ragnarök.

Овој трејлер, насловен Myths of Midgard, нуди кратко резиме на епот на God of War од 2018 година. Во него глуми Felicia Day, додека таа ја раскажува досегашната приказна за Кратос и Атреус. Во текот на прераскажувањето, кое изобилува со навистина прекрасни уметнички дела, има и мали „изненадувања“ од Мимир што го знае сето тоа.

Има и нов блог за PlayStation кој ја детализира приказната, иако се разбира сето тоа завршува пред да започне Рагнарок. God of War Ragnarök треба да излезе во среда, 9-ти ноември и за PlayStation 4 и PS5.

Пред ова издание, Sony ги детализираше различните изданија што играчите ќе можат да ги добијат. Ова го вклучува и Jotnar Edition, чија цена е 230 долари. За ова, ќе добиете многу фенси физички предмети и дигитален код за играта – но без диск. Како што, за жал, стана норма, сепак, веќе го искористуваат ентузијазмот на обожавателите за серијата God of War, со ограничено издание на верзии на God of War Ragnarök кои се појавуваат на сајтови како што е eBay за повеќе од двојно повисока цена од малопродажбата.