The Last of Us Part 2 слави втора годишнина со нов јубилеј

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

The Last of Us Part II наполни две години и Naughty Dog се појави на социјалните мрежи за да ја прослави годишнината од играта. The Last of Us Part II беше една од најголемите игри од минатата генерација, главно поради тоа што Naughty Dog воспостави голема репутација како еден од најголемите развивачи за PlayStation 3. Со три Uncharted игри и објавувањето на The Last of Us, Naughty Dog стана едно од најпочитуваните студиа таму, главно познат по своето кинематографско раскажување и привлечна игра. Кога беше објавена The Last of Us Part II, тоа беше нешто како контроверзен наслов за фановите (сите знаеме зошто), но беше добро прифатен од критичарите и стана една од најдобрите комерцијални игри на PlayStation.

За втората годишнина од играта, Naughty Dog прослави објавувајќи дека The Last of Us Part II е продаден во 10 милиони примероци. За да го ставиме тоа во перспектива, на првата игра и беа потребни околу пет години за да се продаде во 17 милиони копии и на PlayStation 3 и PlayStation 4. Нејзиното продолжение успеа да фрли над половина од тие бројки за само две години, што е сосема достигнување за кој било наслов . Тоа е уште поимпресивно со фактот дека The Last of Us Part II е достапена само на PlayStation 4 и нема никаков вид на премиум Remaster за PS5. Односно не сѐ уште… Веќе е најавен Remaster на првиот дел кој треба да дојде на PS5 но и на PC! Конечно и PC Master Race ќе може да ја доживее прекрасната игра во многу добро светло!

Следната година франшизата на The Last of Us ја добива својата прва играна адаптација која ќе биде серија креирана од гигантот HBO! Многу од франшизите на Sony ќе добијат своја адаптација од повеќе стриминг гиганти, но The Last of Us серијата е креирана од страна на HBO. Во главните улоги се Pedro Pascal во улога на Joel и Bella Ramsey во улога на Ellie. Pedro Pascal е сега најпознат по неговата улога на Mando – Din Djarin од The Mandalorian, а Bella Ramsey е позната по улогата Lyanna Mormont од гигантот на HBO – Game of Thrones. Во споредни улоги се Gabriel Luna како Tommy, Anna Torv – Tess, Nico Parker – Sarah, Con O’Neill – Bill и уште многу други актери.

Прочитајте ја рецензијата на The Last of Us Part 2 од GG.MK овде (Tap)

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.