Гејмајте во вашите автомобили со Nvidia GeForce Now

Nvidia соработува со производителите на автомобили за да ја направи својата Cloud Gaming услуга GeForce Now достапна во автомобилите. Иако нема детали за тоа кога услугата ќе биде достапна и во кои возила, Nvidia објави на CES дека е партнер со јужнокорејскиот гигант Hyundai, шведско-кинескиот производител на премиум EV Polestar и кинескиот производител на EV BYD.

Во соопштението за медиумите, Nvidia изјави дека со GeForce Now ќе може да се „стримува целосно PC искуство со игри во реално време во автомобили дефинирани со софтвер“. Компанијата рече дека услугата за игри може „да го подобри времето поминато на полнење или возење во возила, бидејќи им овозможува на патниците на предните седишта да проследуваат игри додека се паркирани, а патниците да играат на задното седиште доколку има екрани“.

Промо видеото од Nvidia покажува патници и возачи како ги приклучуваат контролорите за игри на нивните системи за забава во автомобилот и избираат наслови од листата на GeForce Now со повеќе од 1.000 игри со контролери. Тие вклучуваат AAA наслови како The Witcher 3: Wild Hunt и Cyberpunk 2077, како и бесплатни игри како Fortnite. (Целосен список на наслови на GeForce Now може да се најде овде.) Nvidia вели дека клиентот GeForce Now ќе работи во автомобили или преку инфозабавни системи базирани на Android или вградени веб-прелистувачи, но не понуди дополнителни детали за тоа кои технички спецификации би можеле да бидат потребни за пристап.

Иако играњето видеоигри во автомобили порано (па и сега) значи да си земеш некоја Hand-Held конзола и да си гејмаш дур те возат, зголемената моќ на инфозабавните системи во автомобилот и распространетоста на сè поголеми дисплеи ја проширија достапноста на понапредни наслови. Иако некои производители на автомобили испорачаа само половични напори за игри (како партнерството на BMW AirConsole, кое нуди пристап до ограничена библиотека со третокласни наслови за повеќе играчи), други како Tesla, ја сфатија посериозно оваа одлука. Американскиот производител на EV ги направи игрите достапни во своите автомобили од лансирањето на Tesla Arcade во 2019 година, па дури неодамна додаде пристап до огромната платформа Steam (иако услугата е достапна само во неговите најнови возила).

Сепак, со објавувањето на партнерството на Nvidia GeForce Now, AAA игрите во автомобили треба да станат уште почеста глетка во блиска иднина. И самите Nvidia продолжуваат да ја подобруваат услугата – додавајќи поддршка за 1440p резолуција со 120 fps во прелистувачите Chrome и Edge.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

WP Post Author

Summer Game Fest конечно е тука, а со него и сосема нов трејлер за очекуваната трета сезона на Netflix на The Witcher. Geralt, Ciri, Yennefer и Jaskier се враќаат во акција во сезона 3, а нивната цел број еден е да ја заштитат Ciri од постојано менување и сè понестабилно континент. Тоа ги води до Aretuza, но она што се смета за безбедно засолниште, за жал, на некој начин станува стапица на смртта, а тоа ќе го гледаме во текот на целата сезона. Трејлерот ги задева сите овие елементи, како и мноштвото нови чудовишта, повеќе од мајтапењето на Geralt and Jaskier што ги обожаваме, а Ciri навистина се впушта во своето како Witcher на тренинг. Целосниот трејлер од Summer Game Fest можете да го погледнете подолу.

Континентот никогаш не бил понепредвидлив, а за време на настанот Tudum на Нетфликс, водителката Lauren Schmidt Hissrich изјави дека тоа ќе има голема улога во сезона 3. Можеме да видиме сè што се менува на континентот, што е супер возбудливо“.

Додека војната беше задевана во сезоните 1 и 2, таа конечно ќе стане реалност во сезона 3 и никој нема да замине неповреден. „Војната се закануваше толку долго“, рече актерот од Jaskier Joey Batey. „Конечно велиме: „О, боже. Тука е“. Епизмот, влогот за континентот, во макро смисла, е огромен, но микро влоговите се уште поголеми“.

Сезона 3, исто така, ќе биде последната сезона на Хенри Кавил како Гералт од Ривија, иако тоа нема да биде последната сезона од шоуто. На местото на Кавил во улогата ќе дојде Лиам Хемсворт, кој ќе ја преземе улогата во сезоната 4 и понатаму. Шоуто неодамна беше потврдено за 5-та сезона, така што се чини дека има доста од авантурата на Гералт што допрва треба да се истражи на малите екрани.