Играјте Doom во Doom

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Секој ден, науката и технологијата ги поместува границите на реалноста каква што ја знаеме. Само пред некој ден, НАСА откри слика од стотици галаксии, помагајќи ни да го визуелизираме универзумот во целост. Во други вести за научни иновации, некој успеал да овозможи Doom да се репродуцира во самиот Doom. Тоа е уште еден славен чекор за игри и наследството на Doom, игра што може да се игра на безброј уреди. Во 2020 година, некој го натера Doom да работи на тест за бременост преку внимателен инженеринг. Стана обред на премин за секое парче технологија со екран да има Doom да работи на него. Иако се работеше за фотошоп, една вирална објава неодамна замисли како ќе изгледа Doom на киоск за самопослужување на McDonalds.

YouTuber Kgsws ги подигна работите на мета-ниво и го доби класичниот FPS кој работи во себе, во основа создавајќи Doom-ception. Јутјуберот сфатил дека, некако, дел од кодирањето за командата spawn може да се замени со извршна датотека. Секако, Kgsws одлучи да ја имплементира DOS верзијата на Doom и испегла некои грешки за да функционира. За да направи чекор понатаму, Јутјуберот продолжи да создаде кино со различни контроли кои ви дозволуваат да го доживеете Doom во Doom на многу надреален начин. Играчите можат да го менуваат осветлувањето, да го приспособат hud-от и да се префрлаат напред-назад помеѓу играта на виртуелниот екран и главната верзија на Doom што го извршува сето ова. Искрено, веројатно е полесно да се завиткате околу сето ова ако само го погледнете видеото.

Се чини дека е само прашање на време кога некој ќе го активира Doom во виртуелниот Doom што е внатре во Doom. Можеби тоа е премногу слоеви, но покажува колку многу гејмери се посветени на тоа да ја натераат играта да работи на сè. Се разбира, навистина нема причина или поттик да ја играте играта вака, но сепак тоа е забавен и креативен трик.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

PlayStation претстави нов трејлер пред објавувањето на God of War Ragnarök.

Овој трејлер, насловен Myths of Midgard, нуди кратко резиме на епот на God of War од 2018 година. Во него глуми Felicia Day, додека таа ја раскажува досегашната приказна за Кратос и Атреус. Во текот на прераскажувањето, кое изобилува со навистина прекрасни уметнички дела, има и мали „изненадувања“ од Мимир што го знае сето тоа.

Има и нов блог за PlayStation кој ја детализира приказната, иако се разбира сето тоа завршува пред да започне Рагнарок. God of War Ragnarök треба да излезе во среда, 9-ти ноември и за PlayStation 4 и PS5.

Пред ова издание, Sony ги детализираше различните изданија што играчите ќе можат да ги добијат. Ова го вклучува и Jotnar Edition, чија цена е 230 долари. За ова, ќе добиете многу фенси физички предмети и дигитален код за играта – но без диск. Како што, за жал, стана норма, сепак, веќе го искористуваат ентузијазмот на обожавателите за серијата God of War, со ограничено издание на верзии на God of War Ragnarök кои се појавуваат на сајтови како што е eBay за повеќе од двојно повисока цена од малопродажбата.