GOG се враќаат на старите корења “Good Old Games”

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

GOG се вратија на своите корени со нова ознака „Стара добра игра“, вести објавени минатата недела.

Новообјавената ознака „Добри стари игри“ сега е достапна на нивната дигитална продавница и сега групира курирана колекција од над 500 „иконични класици“ од персоналот. Во 2008 година, ЦД Проект ја лансираше дистрибутивната платформа, тогаш насловена Добри стари игри, за да обезбеди наслови без DRM и класични игри кои беа приспособени да бидат модерни машини за лесно репродукција.

Како што беше дискутирано во гореспоменатиот пост, GOG е платформа која еволуираше со текот на годините со цел да одговори на специфичните потреби во текот на неговото континуирано постоење, вклучително и промената на името на услугата. GOG се вратија на своите корени под оваа нова посветеност на нивните основачки цели, додавајќи: „Нашата цел е GOG да стане, уште еднаш, најдоброто место за класичните игри за компјутери“. За компанијата, ова не значи едноставно да ги направи достапни саканите, постари наслови – тоа ги вклучува техничките поправки што се потребни за тие да работат добро на современите машини. Ваквите класични игри вклучуваат, но не се ограничени на, Vampire: The Masquerade – Bloodlines, Baldur’s Gate II и, неодамна, The Wheel of Time.

Покрај создавањето на новата ознака „Добра стара игра“, GOG продолжува да го промовира откривањето на постари наслови од целата публика преку огромен број активности. На нивниот Twitch канал, GOG емитуваше интервјуа со развивачи на игри. Исто така, обезбедени се разни предмети како водичи и концептуална уметност преку соработка со фондацијата „Историја на видео игри“.

„Поканата е тука и ве чека! Откријте ги повторно со нас игрите што се универзално сакани или побарајте скриени скапоцени камења што не го добија своето време во центарот на вниманието“, се вели во ажурирањето на GOG. „Што и да одберете, ние се обврзуваме да ви го донесеме најдоброто искуство со класици таму: може да се репродуцира офлајн, компатибилен со нови ОС, преполни со дополнителни дигитални добрите и со можност за правење резервна копија каде било во секое време за да се осигураме дека игрите што ги нудиме се може да се игра во годините што доаѓаат“.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

PC
Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

The Last of Us Part 1 е одложена и повеќе нема да го дочекува првичното објавување на 3ти март. Наместо тоа, играта е одложена до крајот на тој месец и сега ќе излезе на 28 март. Naughty Dog рече дека дополнителното време потрошено работејќи на играта ќе биде искористено за „да се осигураме дека дебито на The Last of Us Part I е во најдобра можна форма“.

Одложувањето беше објавено оваа недела во твит од профилот на Naughty Dog во кој најпрво им се заблагодари на луѓето за поддршката на франшизата поради тековната ТВ адаптација на The Last of Us, која доминира во разговорите откако првпат почна да се емитува. Студиото призна дека има луѓе кои ја сакале преработената верзија на The Last of Us која дебитираше неодамна на PS5 и уште повеќе кои сега беа заинтересирани за играта благодарение на шоуто HBO и да им дадат на тие луѓе најдоброто искуство, играта. треба повеќе работа.

The Last of Us Part I е римејк на оригиналниот The Last of Us со обновена игра, вклучувајќи некои дополнителни и ажурирани функции. Нејзината верзија за компјутер е една од неколкуте порти за PlayStation на PC што Sony ги постави на таа платформа во последниве години и доаѓа во скоро совршено време сега со оглед на тоа што сме во средината на The Last of Us на HBO.