Фан на Elden Ring направил Demake на играта за Game Boy

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Limgrave, The Grafted Scion и The Tarnished се преработени во 8-bit

Elden Ring, играта која што буквално го освои светот и натера многу луѓе што не беа запознаени со Souls игрите да навлезат максимално и да станат ептен фанови на Miyazaki и неговите ремек дела. Но… Како би изгледала Elden Ring во 8-bit формат за Game Boy? Еден фан на играта решил да го направи тоа, и излгеда неверојатно!

Еден дечко од Twitch кој што е познат како shintendoTV го најави тоа што го прави со нов тизер трејлер што експлодира на Elden Ring Subreddit! Покажува како еден Tarnished ја започнува неговата авантура во играта. Си шетка низ местото каде што започнувате во Elden Ring и прекрасно што целото е направено како да е за Game Boy! Си шеткате се до моментот кога го здогледувате непријателот Grafted Scion кој што личи на многу чуден Покемон. И нормално умирате и пишува “You Died” на вашиот екран. Интересно би било во Elden Ring да има Pokeballs.

ShintendoTV користи софтвер за создавање ретро игри GB Studio 3.0. Убавината е во тоа што се што прави го стрима, а стримот може да го погледнете ТУКА. Неговата цел е да направи да може да играте во Limgrave (почената зона во играта) до крајот на мај. Опасна и сериозна цел има!

Ова е супер пример како Elden Ring спои многу големи заедници да прават вакви легендарни работи. Како што може да видите на стримот на ShintendoTV ова не е лесно да се прави. Иако изгледа многу едноставно, лепење на коцки (пиксели) едни до други, ова има доста саати да се направи. За тие што се доволно запознаени со Elden Ring добро знаат колкаво место е Limgrave и колку време ќе му треба на овој човек да го направи се тоа во рок од точно еден месец. Нормално нема да биде буквално исто се како што е во целосната игра, тоа не е ни возможно, но сепак ова е дури многу потешко бидејќи треба да се внимава да се стави буквално се каде што му е местото!

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

PC
Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

The Last of Us Part 1 е одложена и повеќе нема да го дочекува првичното објавување на 3ти март. Наместо тоа, играта е одложена до крајот на тој месец и сега ќе излезе на 28 март. Naughty Dog рече дека дополнителното време потрошено работејќи на играта ќе биде искористено за „да се осигураме дека дебито на The Last of Us Part I е во најдобра можна форма“.

Одложувањето беше објавено оваа недела во твит од профилот на Naughty Dog во кој најпрво им се заблагодари на луѓето за поддршката на франшизата поради тековната ТВ адаптација на The Last of Us, која доминира во разговорите откако првпат почна да се емитува. Студиото призна дека има луѓе кои ја сакале преработената верзија на The Last of Us која дебитираше неодамна на PS5 и уште повеќе кои сега беа заинтересирани за играта благодарение на шоуто HBO и да им дадат на тие луѓе најдоброто искуство, играта. треба повеќе работа.

The Last of Us Part I е римејк на оригиналниот The Last of Us со обновена игра, вклучувајќи некои дополнителни и ажурирани функции. Нејзината верзија за компјутер е една од неколкуте порти за PlayStation на PC што Sony ги постави на таа платформа во последниве години и доаѓа во скоро совршено време сега со оглед на тоа што сме во средината на The Last of Us на HBO.