Турнири во Guilty Gear, sNES Dragon Ball Z и Yu-Gi-Oh! на Нихон-џи 2.0

Загрејте ги Џојстиците и Картите

Неформалната организација Japan@mk и оваа година одвојува значително внимание и простор во својата подобрена и побогата програма за гејминг делот кој е особено привлечен за младата публика! Па и за старите фанови да тепачките игри и нормално една од најпопуларните игри со карти – Yu-Gi-Oh!

На второто издание на Нихон-Џи фестивалот на јапонска култура кој ќе се одржи на 27-ми мај во Мала Станица, публиката ќе има можност да учествува на три турнири, и тоа во видео игрите: Guilty Gear и sNES Dragon Ball Z Hyper Dimension, малку ново и малку ептен ретро, како и играта со карти Yu-Gi-Oh! Дополнително, за оние кои не сакаат да учествуваат во ниту еден натпревар, а сепак сакаат да ги испробаат своите вештини во друштвени игри на јапонска тематика, ќе можат да го сторат тоа приклучувајќи се на релаксираното катче за друштвени игри!

Турнирот во Guilty Gear – Strive е во организација на Ѓорѓи Конгуловски од Redfist Dojo, а за загревање на атмосферата задолжени ќе бидат коментаторите Марко Гулевски и Дарко “Pazzie” Никодиновски. Овој возбудлив дел од фестивалската програма е овозможен од МЕСФ!

Македонската Еспорт Федерација е непрофитна организација одговорна за организирање на официјални еспорт натпревари и турнири. Нивната мисија е промовирање на еспортот и гејмингот, за да се зголеми нивото на свесност, да се подобрат стандардите и да инспирира идни таленти. МЕСФ организира национални еспорт лиги и квалификациски турнири за светски и европски шампионати.

sNES турнирот во играта Dragon Ball Hyper Dimension, ќе биде овозможен од Божиновски Часовници и накит, кои на победникот ќе му доделат атрактивна награда! 

Љубителите на играта и анимето Yu-Gi-Oh!, исто како и минатата година, така и оваа ќе имаат можност да си ги „одмерат силите“ за време на турнирот во играта со карти кој ќе го организира Гоблин Друштвени Игри. Гоблин Друштвени Игри исто така застанува и позади катчето со друштвени игри, а координатор на овој дел ќе биде Стефан Велковски.

Учесници на турнирите во Guilty Gear и Yu-Gi-Oh! Ќе бидат оние кои кои се пријавија на претходно објавените јавни повици.

Покрај гејмерскиот сектор, Нихон-џи на својата публика ѝ ветува незаборавно искуство преку изложби, проекции, мода, трибини, поезија, работилници, презентации, боречки вештини и продажен дел.

Фестивалот Нихон-Џи е единствениот од својата природа во земјата, а сите заинтересирани за повеќе информации може да погледнат фотографии, видеа или други информации за сите настани на Јапан@мк на било кој од социјалните медиуми (Instagram, Facebook, Youtube) како и на страната japan.net.mk.

Деталната програма за фестивалот е достапна на нивната офицјална веб страна, како и Фејсбук настанот.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!