Чарлс Мартинет повеќе нема да го дава гласот на Супер Марио

Nintendo of America откри дека Чарлс Мартинет, долгогодишниот глас на Супер Марио во различните Марио игри на компанијата, се повлекува од улогата и повеќе нема да го дава гласот на карактерот и нема да прави никакви реплики.

Нинтендо го објави ова во твит денес, откривајќи дека Мартинет сега преминува во „сосема нова улога на Марио амбасадор“. Додека тој се повлекува од снимањето за Марио, Нинтендо вели дека Мартинет ќе продолжи да патува низ светот за да се дружи со обожавателите и да ја сподели радоста на ликот.https://twitter.com/NintendoAmerica/status/1693624002982314108?s=20

Мартинет го дава гласот на Марио во главните игри од Super Mario 64 од делечната 1996 година. Тоа е повеќе од 25 години како една од најпопуларните маскоти на сите времиња. Нинтендо изјавија дека подоцна ќе сподели специјална видео порака од креаторот на Марио, Шигеру Мијамото и Мартинет.

За жал не е точно откреино зошто Мартинет стварно си заминува од оваа улога, се шпекулира дека е нешто многу сериозно. Можеби Нинтендо сака да го одведе гласот во друга насока – го ангажираа Крис Прат да го дава гласот на Марио во овогодинешниот масовно успешен филм „Super Mario Bros.”. Можеби Мартинет едноставно сака да се одалечи од ликот, иако тоа изгледа малку веројатно бидејќи тој сега е во нова улога на Марио амбасадор, според Нинтендо.

Како и да е, навистина на сите ќе ни фали тој уникатен глас. Следното појавување на Марио е во Super Mario Bros. Wonder која ќе се појави на Switch овој октомври, но со оглед на денешните вести, сега не е јасно дали Мартинет е гласот на Марио во таа игра.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Штотуку беше објавено дека Саудиска Арабија ќе стане земјата каде што ќе се прават Олимписките Игри во Е-Спорт од 2025 година. Ова значајно откритие доаѓа по 12-годишниот договор потпишан меѓу IOC и Саудиската федерација за Е-Спорти. Во моментов, Светското првенство за е-спорт се одржува во Ријад, но Олимписките игри за еспорти ќе бидат нешто сосема друго.

Ова е резултат на соработката меѓу Томас Бах, претседателот на IOC, и HRH Prince Abdulaziz, министер за спорт во Саудиска Арабија.

Пишување историја

IOC имаа идеја за воведување на е-спорт на Олимписките игри, но зошто да го направите тоа кога можете да создадете сосема нов настан фокусиран на уникатната, дигитална индустрија?

Во изјавата за LinkedIn, Ралф Рајхерт, извршен директор на Фондацијата за Светски куп за еспорти, изјави:

Репрезентациите и гордоста сè уште се недоволно развиени во е-спортот, но сигурен сум дека ова ќе се промени со текот на времето. Ова е голем чекор за спортот, не толку за краткорочното влијание, туку за долгорочната перспектива.

Со оваа огромна зделка ќе се одржат првите олимписки еспортски игри во Саудиска Арабија следната година. Зборувајќи за партнерството, Томас Бах од IOC се осврна на некои клучни грижи во врска со поставувањето: „Со партнерството со саудискиот NOC, ние исто така обезбедивме почитување на олимписките вредности, особено во однос на насловите на играта на програмата, промоција на родовата еднаквост и ангажман со младата публика, која го прифаќа е-спортот“.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!