Новости Еспорт

Kyxsan: I Know a Guy… His Name Is Cacanito!

Откако Apeks го направија трансферот со Kyxsan, со кого за 6 месеци од кога заигра со нив завршија на 8мо место на светската табела на CS:GO (од предходен пад на 129 место), и стигнаа до полуфинале на Major-от, беше прашање на време кога некој од поголемите CS организации ќе се заинтересираат за некои од имињата

Прочитај повеќе
Еспорт

Hearthstone Titans: Божествените Суштества од Warcraft пристигнуваат

Hearthstone виде секакви проширувања и експанзии низ годините, носејќи ги играчите низ историјата на Warcraft во процесот. Само во изминатите неколку години, отидовме во Scholomance, Darkmoon Faire, The Barrens, па дури и патување во Alterac Valley, заедно со неколку други омилени локации на фановите. Сепак, помина само малку откако Blizzard направи многу со Старите богови

Прочитај повеќе
Колумна Еспорт

Турнири во Guilty Gear, sNES Dragon Ball Z и Yu-Gi-Oh! на Нихон-џи 2.0

Загрејте ги Џојстиците и Картите Неформалната организација Japan@mk и оваа година одвојува значително внимание и простор во својата подобрена и побогата програма за гејминг делот кој е особено привлечен за младата публика! Па и за старите фанови да тепачките игри и нормално една од најпопуларните игри со карти – Yu-Gi-Oh! На второто издание на Нихон-Џи

Прочитај повеќе
Еспорт

Професионалните League of Legends играчи ќе протестираат против предложените промени во правилата

The League Championship Series е највисокото ниво за професионалните е-спорт настани на League of Legends и една од најголемите лиги за професионален спорт во светот. Но, според новинарот за е-спорт, Mikhail Klimentov, наскоро би можело се тоа да се укине и да престане со работа, бидејќи Здружението на играчи LCS повикува на гласање за отказ…

Прочитај повеќе
Колумна PC Еспорт

Дали Киксан ќе биде „новиот“ Сакса?

Многу е убаво чувството да си гејмер во Македонија последниве години. Сакса освојува мејџор, две години по ред светски шампиони во аматерски CS:GO, и сега уште една вест која според мене е во некои аспекти поголема и од таа за Сакса!Не знам колкумина се упатени бидејќи нашиот гејмерски свет е толку разгран, и интересите ни се

Прочитај повеќе
Колумна Еспорт

Новиот Gameplay Update на Dota 2! Пуштен Tрадиционално Сред Турнир!

Мислите дека ве бива во Dota 2? Дека ја имате научено играта? Пребројте се, уште еднаш, бидејќи сè што сте знаеле до сега, се смени за 180 степени. Во ситните часови на 21ви Април беше пуштен долгоочекуваниот Gameplay Update во Dota 2. Добредојдовте во Update 7.33! За прв пат мапата на играта се зголемува и

Прочитај повеќе
Новости Еспорт

ЛЕЛЕ ЛУЃЕ ШТО НАПРАВИВМЕ!! (по втор пат)

Што е подобро од една меѓународна титула? Две! Нашите момци повторно успеаа да издвојат победа на меѓународниот еспорт шампионат, IESF WEC 14. По долга битка низ плејоф фазата, нашите момци повторно успеаа да го веат македонското знаме како шампиони во CS:GO. Нашите легенди,Дамјан “kyxsan” СтоилковскиЈане “aidKiT” АпостолоскиАлександар “CacaNito” ЌулукоскиДаниел “dan1” Глигоров иПавле “stYleEeZ” Стојановски заслужено

Прочитај повеќе
Еспорт

Red Bull Campus Clutch повторно во Македонија

Првиот голбален Студентски Гејминг трунир во Valorant по вторпат доаѓа во Македонија да постави нови граници и да докаже дека и кај нас има квалитетни Valorant тимови и играчи! Red Bull Campus Clutch е глобален студентски турнир во играње VALORANT каде што ќе учествуваат повеќе од 50.000 студенти од 300 универзитети од 50+ држави ширум

Прочитај повеќе
Еспорт

Мартин “Сакса” Саздов од Свети Николе стана светски шампион во Dota 2

Dota 2 тимот Tundra Esports каде што игра и нашиот Мартин ‘Сакса’ Саздов го освои The International 11 – Dota 2 откако во финалето ги победија Team Secret со резултат од 3-0. Победата на овој турнир му ја доделува на тимот титулата Најдобариот Dota 2 тим во светот и огромна награда за прво место од

Прочитај повеќе