Колумна

Disney купија акции во вредност од $1.5 Милијарди во Epic Games за правење Универзум во Fortnite

Disney и Epic Games се здружуваат со тоа што гигантот кој го доминира светот веќе еден век купи акции во вредност од $1.5 Милијарди, со главна причина – Правење на Нов и Голем универзум во Fortnite. Покрај инвестицијата, и Disney и Epic Games објавија дека двете компании ќе „соработуваат на целосно нов универзум на игри

Прочитај повеќе
Новости

Од денес можете да играте како Lightning McQueen во Rocket League

Можеби најголемиот кросовер настан со најмногу смисла од Филм во Видео Игра конечно пристигна. Во Rocket League, играчите сега можат да го купат и да го користат Lightning McQueen кој го менува речиси секој приспособлив елемент од нивната игра: налепници, песна, начин на славење, бандажи и се останато. Ако вашиот сон некогаш бил да се

Прочитај повеќе
Игрици

Комапнијата Disney за нивната игра Disney Dreamlight Valley во последен момент решија дека нема да биде Бесплатна за Сите

Помалку од два месеци пред целосното објавување на Disney Dreamight Valley, девелоперите Gameloft објавија дека сепак играта нема да биде бесплатна за сите и нема да можат сите да ја пробаат. Наместо тоа, студиото изјави дека врз основа на нивните „учења“ од една година во раниот пристап, „донесовме одлука да останеме платена игра во догледна

Прочитај повеќе
Поп-култура

Во изработка е Анимиран Филм за “Stray”

Stray се покажа како неверојатен феномен кога беше објавена минатиот јули, а сега малото маче и неговите роботски другари се упатуваат на големиот екран. Девелоперите од Annapurna ги објави плановите за развој на анимиран филм базиран на хит инди играта. Според Entertainment Weekly, Annapurna Animation новиот оддел за анимирани филмови на компанијата, ја следи својата

Прочитај повеќе
Новости

Играта Speedstorm од Disney е одложена за 2023

Девелоперите од Gameloft објавиja дека Disney Speedstorm ќе биде одложена за 2023 година, и нема да излезе во планираните последни денови од 2022 година. Причината зад одложувањето е најмногу за да се направат подобри полирања на играта за да може да ги „исполни очекувањата“ и да им обезбеди на играчите поизвонредно тркачко искуство. Кога играта

Прочитај повеќе
Игрици

Captain America и Black Panther се враќаат во Втората Светска Војна

Marvel Games и Skydance New Media ги открија плановите за нов наслов на Marvel со Captain America и Black Panther. Играта беше најавена како дел од големата изложба на игри на Дизни и Марвел, прва од ваков вид што го опфати целиот огромен список на имоти на Дизни што ги надгледува. Сепак, играта не доби

Прочитај повеќе
Новости

Во изработка е нова Tron игра

Сосема нова Tron игра е најавена на Дизни и Марвел Showcase. Tron е еден од најважните филмови на Дизни и природно, со оглед на неговата тематика, создаде совршена адаптација на видео игри. Tron IP беше во мирување со години се додека не беше објавено продолжението за рестартирање во 2010 година, станувајќи култна класика која оттогаш

Прочитај повеќе
Поп-култура Серии

She-Hulk – Официјален трејлер

Marvel Cinematic Universe ќе стане сензационален, бидејќи првиот трејлер за She-Hulk официјално пристигна. Студиото Марвел ги изненади фановите денес со откривањето на првиот целосен трејлер од претстојната серија, кој се очекува да дебитира на Дизни + подоцна оваа година. Снимката им дава на фановите најдобриот поглед досега на Jennifer Walters / She-Hulk (Tatiana Maslany) и

Прочитај повеќе
Поп-култура Серии

Star Wars: The Acolyte – Се што знаеме до сега

Иднината на универзумот на Star Wars цвета на Disney+, со голем број акциони и анимирани серии сместени во таа големата галаксија што е фар фар авеј! Една од најинтригантните серии што го погоди тој список е Star Wars: The Acolyte, шоу кое што ќе биде сместено за време на падот на ерата на High Republic.

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Малиот актер од The Adam Project – Walker Scobell ќе ја има главнат улога во Percy Jackson на Disney+

Вокер Скобел, кој неодамна избувна како ѕвезда на Проектот Адам заедно со Рајан Рејнолдс, ќе го игра Перси Џексон во очекуваната серија на Дизни + заснована на серијата фантастични романи за деца од Рик Риордан. Според официјалниот опис на ликот, објавен од Variety, кој дебитираше за кастингот, Перси е „паметно и сочувствително дете со остра

Прочитај повеќе