Marvel го обновува серијалот на Shang-Chi со насловот “Shang-Chi and The Ten Rings”

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Тековната серија Шанг-Чи на Марвел на писателот Џин Луен Јанг и уметникот Маркус То повторно се промовира како Шанг-Чи и Десетте прстени. Јанг ги пишуваше авантурите на Шанг-Чи пред да пристигне играниот филм на Марвел Студио, Шанг-Чи и Легендата за десетте прстени во кината и на Дизни +. Шанг-Чи наиде на откритија за неговото потекло и семејство, опасни додатоци во неговата галерија на непријатели и промени во неговиот однос со поширокиот универзум на Марвел. Следната ера во неговата приказна која постојано се менува ќе се одвива во Шанг-Чи и Десетте прстени, бидејќи херојот на Марвел ќе ги поседува моќните артефакти кои им се спротивставуваат дури и на Бесконечни скапоцени камења. Шанг-Чи и Десетте прстени ќе ги видат сите од Хидра до Раката како се обидуваат да ги фатат во раце. Претходно бараниот Шанг-Чи #13 сега ќе биде Шанг-Чи и Десетте прстени #1 за да го започне новото храбро поглавје за ликот на 20-ти јули.

„Беше голема радост да се работи со Маркус То во последните неколку месеци. Тој е брилијантен уметник. Неговите ликови се живописни и полни со енергија, а тој е толку добар во кореографија за борба! изјави Јанг. „Сите сме навистина возбудени за новиот број 1! И за внесувањето на десет од најмоќните предмети досега во универзумот на Марвел!“

„Џин и јас се подготвуваме да им дадеме на фановите една пеколна книга преполна со акција“, додаде То. „Шанг-Чи е најголемиот борец од рака на рака во универзумот на Марвел, а ние тоа ќе го покажеме во оваа приказна“.

Во најновиот том на Шанг-Чи се виде дека херојот од боречки вештини се вкрстува со луѓе како Капетан Америка, Вулверин и Фантастичната четворка. Оваа нова надградба на неговиот арсенал стави огромна мета на неговиот грб и го зголеми неговиот профил во универзумот на Марвел. Тоа, исто така, го усогласува Шанг-Чи поблиску до неговиот колега од кинематографскиот универзум на Марвел, кој го победи неговиот татко за да ги преземе Десетте прстени во неговиот филм од 2021 година. Продолжението на Шанг-Чи и Легендата за десетте прстени веќе се работи, заедно со спиноф серијалот на Дизни+ од режисерот Дестин Даниел Кретон. Поканата за Шанг-Чи и Десетте прстени број 1 е подолу. Серијата дебитира на 20 јули.

SHANG-CHI AND THE TEN RINGS #1

Written by GENE LUEN YANG

Art by MARCUS TO

COVER BY DIKE RUAN

On Sale 7/20

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.