Spy Kids ќе има рибут од Netflix во режија на оригинален режисер

На почетокот на 2021 година, беше откриено дека режисерот на „The Book of Boba Fett“, Роберт Родригез ќе го рестартира својот сакан семеен филм „Spy Kids“, кој беше објавен во 2001 година и имаше повеќе продолженија. Според новиот извештај на Variety, рестартирањето официјално е во тек на Netflix. Родригез е познат по низа проекти кои се движат од Од Самрак Тил Зора до Градот на гревот, но тој повторно разгледуваше некои од неговите проекти погодни за семејството во последниве години. Тој претходно се здружи со Нетфликс за We Can Be Heroes, каде што се вратија неговите ликови Shark Boy и Lava Girl. Според Variety, нема информации кога рестартирањето ќе дојде до услугата за стриминг. Сепак, Spyglass Media, која е сопственик на франшизата Spy Kids, се очекува да остане вклучена во новиот филм заедно со Skydance. Деталите за заплетот за новите Spy Kids моментално се непознати, но следната генерација се очекува „да се врти околу активностите на мултикултурно семејство“.

„Мојата најбесна база на обожаватели сите овие години, досега, беа моите филмови за деца. Мојата публика на децата шпион“, претходно сподели Родригез на Cinema-Con. „Овие деца ги гледаат тие филмови одново и одново затоа што тие се акциони филмови направени за деца и семејства, особено во време кога им треба зајакнување. Нетфликс дојде кај мене [за Ние можеме да бидеме херои] затоа што филмовите Spy Kids беа само Толку добро на нивната услуга. Тие рекоа „Можете ли да направите серија филмови што го прават тоа? И реков: „Би сакал!“

Оригиналниот филм Spy Kids беше објавен пред повеќе од 20 години и ги изненади филмските гледачи со заработката од 112 милиони долари на домашниот бокс офис. Во филмот глумеа Антонио Бандерас, Карла Гугино, Алекса ПенаВега, Дерил Сабара, Алан Каминг, Тони Шалхуб, Тери Хачер, Чи Марин и Дени Трехо. Всушност, „Spy Kids“ беа тие што ги лансираа хипер-насилните филмови на Родригез „Machete“, во кои Трехо го репризира својот лик од „Spy Kids“ на многу поинаков начин.

Ова не е единствениот претстоен проект помеѓу Нетфликс и Родригез. Минатата година беше објавено дека режисерот работи на продолжение на We Can Be Heroes за страницата за стриминг.

„Тие беа шокирани од тоа колку добро функционира. Тие го нарекуваат незапирливо“, изјави Родригез за Collider кога зборуваше за Нетфликс. „Никогаш не виделе ниту еден филм да се однесува така. Едноставно нема да престане. Децата едноставно нема да престанат да го гледаат. И мислам дека тоа се случи со филмовите Spy Kid, но никогаш не можеше да го следиш, бидејќи ти не може да каже колку пати децата го гледаат на видеорекордер или гледаат на каналот Дизни. Но, сега со нивните метрики, тие можат да кажат колку пати едно домаќинство гледа нешто повторно и повторно, до крај. Што многу пати кога е беше голем викенд на отворање, тоа не значи дека луѓето всушност го гледале целиот филм. Тоа значи дека гледале пет минути или повеќе“.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

WP Post Author

Summer Game Fest конечно е тука, а со него и сосема нов трејлер за очекуваната трета сезона на Netflix на The Witcher. Geralt, Ciri, Yennefer и Jaskier се враќаат во акција во сезона 3, а нивната цел број еден е да ја заштитат Ciri од постојано менување и сè понестабилно континент. Тоа ги води до Aretuza, но она што се смета за безбедно засолниште, за жал, на некој начин станува стапица на смртта, а тоа ќе го гледаме во текот на целата сезона. Трејлерот ги задева сите овие елементи, како и мноштвото нови чудовишта, повеќе од мајтапењето на Geralt and Jaskier што ги обожаваме, а Ciri навистина се впушта во своето како Witcher на тренинг. Целосниот трејлер од Summer Game Fest можете да го погледнете подолу.

Континентот никогаш не бил понепредвидлив, а за време на настанот Tudum на Нетфликс, водителката Lauren Schmidt Hissrich изјави дека тоа ќе има голема улога во сезона 3. Можеме да видиме сè што се менува на континентот, што е супер возбудливо“.

Додека војната беше задевана во сезоните 1 и 2, таа конечно ќе стане реалност во сезона 3 и никој нема да замине неповреден. „Војната се закануваше толку долго“, рече актерот од Jaskier Joey Batey. „Конечно велиме: „О, боже. Тука е“. Епизмот, влогот за континентот, во макро смисла, е огромен, но микро влоговите се уште поголеми“.

Сезона 3, исто така, ќе биде последната сезона на Хенри Кавил како Гералт од Ривија, иако тоа нема да биде последната сезона од шоуто. На местото на Кавил во улогата ќе дојде Лиам Хемсворт, кој ќе ја преземе улогата во сезоната 4 и понатаму. Шоуто неодамна беше потврдено за 5-та сезона, така што се чини дека има доста од авантурата на Гералт што допрва треба да се истражи на малите екрани.