PlayStation VR2 пристигнува во февруари 2023 и ќе кошта €600

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Следната генерација на VR хедсетот на Sony Interactive Entertainment, PlayStation VR2, ќе биде лансиран на 22 февруари 2023 година со почетна цена од 549,99 долари (599,99 евра/529,99 фунти), објави компанијата. Тој пакет ги вклучува самиот VR хедсет, пар контролери PS VR2 Sense и стерео слушалки. Хедсетот PlayStation VR2 ќе биде достапен само со PlayStation 5 и за жал нема да ги проджува оригиналните PSVR игри.

Пред-нарачките за пакетот PlayStation VR2 ќе започнат на 15 ноември, првично преку онлајн продавницата на PlayStation, во САД, Велика Британија, Франција, Германија, Белгија, Холандија и Луксембург. Клиентите можат да се регистрираат за место за преднарачка почнувајќи од среда. За оние кои ќе успеат да обезбедат пред-нарачка, Sony рече дека пред-нарачките „ќе се испорачуваат во текот на неделата на лансирање“.

Цената на хедсетот PlayStation VR2 е значително поголема од цената на самата конзола PlayStation 5. Во САД, дигиталното издание на PS5 чини 399,99 долари, додека стандардниот модел PS5 со диск – Blu-ray се продава за 499,99 долари. Има слична разлика во цената во Европа, каде што PS5 сега чини 449,99 евра за дигитално издание и 549,99 евра со верзијата Blu-ray диск. Во тие региони, Sony неодамна ја зголеми цената на двата модели на PS5. (Ривал Мета, исто така, неодамна ја зголеми цената на своите VR слушалки Meta Quest 2, кои сега чинат 399,99 долари за моделот со 128 GB и 499,99 долари за моделот со 256 GB.)

Покрај основната верзија на PlayStation VR2, Sony продава и пакет со Horizon VR spinoff Horizon Call of the Mountain за 599,99 долари (649,99 евра/569,99 фунти) и док за полнење на контролер Sense, која чини 49,99 долари (49,99 евра/39,9 £ ). Како што беше најавено во јануари, PS VR2 на Sony се одликува со eye-tracking, inside-out camera tracking (затоа нема потреба од PlayStation камера), мотор за тактилни повратни информации од самите слушалки, 4K HDR дисплеј со резолуција од 2000×2040 по око и поврзување со еден кабел со конзолата PS5.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.