Мартин “Сакса” Саздов од Свети Николе стана светски шампион во Dota 2

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Dota 2 тимот Tundra Esports каде што игра и нашиот Мартин ‘Сакса’ Саздов го освои The International 11 – Dota 2 откако во финалето ги победија Team Secret со резултат од 3-0. Победата на овој турнир му ја доделува на тимот титулата Најдобариот Dota 2 тим во светот и огромна награда за прво место од околу 8.000.000 милиони долари!

Тимот Tundra Esports остана непоразен во текот на целата фаза од натпреварувањето, губејќи само четири мапи во групната фаза и само една на главната фаза. Иако во последниве години повеќе гледаме како аутсајдери и андердогс го освојуваат The International, оваа година беше случај кога најдобриот тим ја исполни својата судбина на импресивен начин. Tundra Esports беа тимот кој беше подржан од илјадници Dota фанови ширум светот! Нормално огромен број фанови беа директно од Македонија само заради нашиот Мартин ‘Сакса’ Саздов.

Откако го победија Team Secret со 2-1 во финалето на Upper Bracket, многумина очекуваа Tundra да ја продолжи својата доминација во финалето и тоа секако го направија. Во првиот натпревар, Tundra му дозволи на Team Secret да го добие Leshrac, херој со кој беа доминантни во текот на целиот турнир, мислејќи дека имаат контра. Додека некои аналитичари ја доведуваа во прашање одлуката, таа се покажа како правилна, бидејќи Tundra лесно ја однесе победата за да го започне големото финале.

Мартин Саздов – Сакса

Вториот натпреавар беше иста приказна, Secret повторно го зеде Leshrac и повторно Tundra ги победија! Secret имаа подобар почеток во вториот натпревар, што ги направи малку поблиску до победа, но со тоа што Tundra ги Visage, Arc Warden и Chaos Knight, хаотичните борби секогаш го фаворизираа тимот на Tundra и тие продолжија со резултат од 2-0. Кој потоа доведе до уште една победа за освојување на The International 11.

За Team Secret ова е уште една година кога тие беа неверојатно блиску до освојување на TI, откако беа четврти во 2019 и трети во 2021 година. До турнирот преку квалификациите за последна шанса по тешката година за тимот. Тие носат дома најмалку 2.451.843 долари.

Tundra Esports

Но најбитната работа од целиот турнир е дека тимот Tundra Esports каде што игра нашата гордост Мартин ‘Сакса’ Саздов победи во финалето и станаа светски шампино! Или подобро е да се каже дека Мартин Саздов, детето кое што пред неколку години дома немаше добар интернет и компјутер да игра Dota 2 сега е во листата на шампионите! Пред неколку години со тимот на “DC” исто така успеа да стигне до финалето, но за жал изгубија и го освоија второто место. Но оваа година Мартин ‘Сакса’ Саздов го најде вистинскиот тим со кој што го освоија шампинот и прекрасниот пехар!

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

1 Comment

  • Стефан 31 октомври 2022

    То бе Сакса бе, дете светско!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.