Red Bull Campus Clutch повторно во Македонија

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Првиот голбален Студентски Гејминг трунир во Valorant по вторпат доаѓа во Македонија да постави нови граници и да докаже дека и кај нас има квалитетни Valorant тимови и играчи!

Red Bull Campus Clutch е глобален студентски турнир во играње VALORANT каде што ќе учествуваат повеќе од 50.000 студенти од 300 универзитети од 50+ држави ширум светот. Притоа, истите тие ќе земат учество на повеќе од 400 натпревари низ целиот свет да влезат во единственото глобално винале во VALORANT!

Valorant е сега една од најозборуваните, најгледаните и најигранити игри во последниве неколку години која што стана многу брзо голема во светот на е-спортот. Играта е FPS каде што се игра 5v5 и во истиот концепт ќе учествуваат тимови составени од по 5 играчи – студенти.

Red Bull Campus Clutch 2021 – Winners

Натпреварите за Red Bull Campus Clutch ќе се одржат во следниве фази

Национални квалификации (онлајн)

Први квалификации – 4 ноември 2022 година и

Втори квалификации –5 ноември 2022 година 

Повеќе информации за националните квалификации и пријавувањето можете да најдете на официјалниот Red Bull сајт – https://www.redbull.com/mk-mk/events/red-bull-campus-clutch-macedonia.

Национално финале (во живо)

6 ноември 2022 година.

Најдобрите 4 тимови ќе ги измерат силите во живо на необична локација за гејминг – во Ноќен Клуб. Повеќе информации наскоро.

Глобално финале

Декември 2022 година во Бразил.

Red Bull Campus Clutch 2021

Победничкиот тим на национално ниво ќе има шанса да ја претставува Македонија на глобалното финале во Бразил и со тоа да се бори за крајната титула – најдобар студентски VALORANT тим во светот!

Оформи тим и пријави се за гејмерска светска авантура!

Пријавувањето и сите подетални информации можете да ги најдете ТУКА

Кои се правилата?

  • Учесниците мора да имаат 18+ години.
  • Учесниците можат да влезат во игра само ако се тим од пет натпреварувачи (групна регистрација). Еден член на тимот го пријавува тимот во името на сите членови.
  • Турнирот е отворен само за резиденти на земјите-учеснички. Листата на земји-учеснички ќе биде објавена наскоро.
  • Констелацијата на тимот мора да остане непроменета низ трите фази на турнирот.
  • На секој тим ќе му биде дозволено да замени само еден член на тимот во текот на трите фази.
  • Секој учесник може да биде член на само еден тим.
  • Секој учесник мора да е активен универзитетски студент.
  • Можни се дополнителни рестрикции, во зависност од возраста и/или локалните/националните законски регулативи.

Партнери

Red Bull Campus Clutch е во партнерство со неколку светски реномирани компании, вклучувајќи ги AOC, SteelSeries и Intel.

Секој од партнерите ќе понуди висока класа на софтверски решенија.

Intel ќе создаде лимитирани Red Bull Campus Clutch Edition статични компјутери, модел Intel NUC Phantom Canyon за потребите на турнирот. Официјалниот партнер за монитори, AOC ќе ја понуди последната технологија во светот на гејмерските монитори. SteelSeries ќе ги награди студентите-учесници со дел од асортиманот на професионални гејмерски додатоци како слушалки, тастатури и компјутерски глувчиња. Backforce, официјалниот партнер за гејмерски столици, ќе обезбеди професионални гејмерски столици.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.