PlayStation го купи новото студио на Jade Raymond, Haven Studios

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Sony Interactive Entertainment го купи Haven Entertainment Studios Inc., новото студио на Jade Raymond кое беше основано пред само една година.

Ова студио исто така ќе биде првото First-Party студио на PlayStation со седиште во Канада и ќе продолжи да го води Raymond, кој ги основа Ubisoft Toronto и Motive Studios (EA) и е еден од главните креативци зад франшизата Assassin’s Creed. Првиот проект на Haven моментално е во развој и е „ново искуство во живо на услугата за PlayStation изградено врз системски и еволутивен свет фокусиран на обезбедување слобода, возбуда и разиграност“.

Haven Studios е студио во подем со исклучителен тим на таленти и ние сме среќни да им посакаме добредојде во PlayStation како наше прво студио за развој на игри во Канада. Фокусот на студиото на создавање на оригинална AAA мултиплеер игра не само што ќе ја флексибил моќта на PlayStation 5, туку дополнително ќе се прошири на различниот каталог на гејмерски искуства што може да се најдат само на PlayStation.

SIE president and CEO, Jim Ryan

Во Haven има повеќе од 60 вработени и сè уште расте, се вели во соопштението за печатот. Тоа е 18-то студио што се приклучува на семејството PlayStation Studios и и покрај купувањето, секојдневните операции ќе продолжат да ги води менаџерскиот тим кој веќе е поставен во студиото, во тесна соработка со раководниот тим на PlayStation Studios. Поради „договорните обврски“, условите на оваа трансакција, како што е трошокот, не се откриени, така што цената што SIE ја плати за Хевен засега е непозната.

Приклучувањето во PlayStation Studios му дава на Haven креативна слобода и неспоредлива поддршка за да се фокусира на градење игри со највисок квалитет. Возбудени сме што имаме можност да соработуваме и учиме од сите исклучителни тимови на PlayStation Studios. Имаме намера целосно да ги прифатиме неверојатните способности на PS5 за да создадеме нови светови кои ги инспирираат играчите и им дозволуваат да се поврзат на нови начини.

Jade Raymond

Рејмонд и целиот Хевен веројатно ќе се пријават кај Hermen Hulst, кој е шеф на PlayStation Studios. Тој рече во соопштението за печатот дека е привилегија да се работи блиску со тимот во Хевен во текот на изминатата година и дека е импресиониран од растот и напредокот на студиото на првата игра.

Џејд изгради тим од светска класа со креативна и техничка моќ неопходна за реализација на ваков амбициозен проект. Ја цениме посветеноста на студиото за градење на средина за игра за соработка која е прв од играчите, која може да трае со генерации и сме воодушевени што официјално ќе станат дел од PlayStation Studios.

Hermen Hulst, Head of Playstation Studios

Што се однесува до играта за услуги во живо што Haven моментално се развива, одреден увид во најновата аквизиција на SIE (пред оваа, се разбира) може да фрли малку светлина врз неа. Sony го купи Bungie, развивачот зад Destiny 2, претходно оваа година и додека Destiny 2 ќе остане игра со повеќе платформи, формулациите на Sony околу купувањето се чинеше дека навестуваа дека купувањето е помалку за Destiny 2, а повеќе за обезбедување на експертиза за услуги во живо на Bungie. Можеби дел од таа експертиза ќе се искористи за дополнително подобрување на првата игра на Хевен.

Аквизицијата на Haven од PlayStation е последното во низата повеќекратни што се случија во првите три месеци од 2022 година. Започна со Take-Two Interactive, матичната компанија зад серијата Grand Theft Auto, која уште во јануари објави дека купува мобилни гигантот Zynga за речиси 13 милијарди долари. Потоа, една недела подоцна, Microsoft објави дека ја презема Activision Blizzard, компанијата зад Overwatch и Call of Duty, за колосални 68,7 милијарди долари, а потоа две недели подоцна, Sony откри дека го купува Bungie за 3,6 милијарди долари.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.