Добивме нов концепт арт од Final Fantasy 7 Remake

Square Enix ја повлече завесата на новата концептуална уметност од Final Fantasy VII Remake. Овој пат, концептуалната уметност е целосно фокусирана на Chocobo, саканите суштества на франшизата Final Fantasy. Официјалниот јапонски профил на играта на Твитер откри неколку нови парчиња, со уметност на самите суштества, како и кочија нацртана од Чокобо и штанд за пуканки со тема Чокобо. За љубителите на ексклузивата за PlayStation, тоа е уреден поглед зад завесата на дел од работата што е вклучена во оживување на овие суштества! Концептната уметност може да се најде во твитот вграден подолу.

Првпат претставени во Final Fantasy II, Chocobo беа главен дел од серијата Final Fantasy повеќе од 30 години. Додека суштествата имаат тенденција да го задржат својот традиционален изглед од игра до игра, тој понекогаш може да варира. Chocobo добија неколку спин-оф игри во текот на годините, најновата во Chocobo GP, на Nintendo Switch. Верзијата на Chocobo во тие спин-оф игри има тенденција да има поанимиран дизајн, додека Final Fantasy VII Remake им даде пореалистичен изглед. Сепак, интересно е да се види како штандот за пуканки Chocobo на Final Fantasy VII Remake го прифаќа дизајнот налик на цртан филм!

Оваа година се одбележуваат 25 години од оригиналната верзија на Final Fantasy VII. Дебитирајќи во 1997 година на оригиналниот PlayStation, Final Fantasy VII брзо стана една од најомилените игри во серијата. Сквер Еникс се закачи дека оваа година ќе ја слави играта на многу различни начини и треба да очекуваме да видиме вести за Final Fantasy VII Remake Part 2 во одреден момент во 2022 година. Во меѓувреме, се надеваме дека издавачот ќе продолжи да откријте повеќе информации за концептуална уметност и зад сцената за Final Fantasy VII Remake!

МАРКЕТИНГ

About The Author

Џокерот од Флорида, кој навидум инспирираше лик прикажан во трејлерот за на GTA 6, бара 2 милиони долари од Rockstar Games за неговото искористување, и тоа што му го украле целиот карактер кој што он сам си го градел.

Во видеото објавено на социјалните мрежи, „вистинскиот“ Џокер ги повтори своите размислувања од неговото претходно видео. Тој покажа кон ликот од играта рамо до рамо со негова слика, повторувајќи постојано дека е јасно од кого е инспириран тој лик.

“We gotta talk GTA, or not you guys gotta give me a million or two,” he said in the video.

“Holla at me GTA. Rockstar Entertainment.”

Дури и ако има шанси да добие пари од Rockstar, тоа е многу малку веројатно. Rockstar лесно може да тврди дека ликот во играта е пародија. Има и случај кога актерката Lindsay Lohan се обиде да ги тужи Rockstar, тврдејќи дека ликот на девојка во GTA V се базира на неа.

Тој случај на крајот беше отфрлен откако судијата Eugene Fahey изјави: “„Уметноста и реалниот живот не треба да се споредува. Доколку во игра имаме рендер од некој карактер не значи дека тоа е инспирано од реалниот живот”.

Rockstar не ги коментираше барањата на Џокерот од Флорида, и најверојатно нема да ги коментира во никакво официјално својство… Нормално дека не се будали за да го направат тоа…