Новости

Capcom ќе прават преработки на Resident Evil игрите додека можат

Yasuhiro Anpo официјално потврди дека Capcom ќе продолжи со преработка на Resident Evil игрите, според новиот извештај на IGN. Секако, Anpo остана нејасен за следниот римејк, кој ќе биде објавен „во иднина“. Ова не е изненадувачки потег, по огромниот успех на повеќекратните преработки. Resident Evil 4 има огромно позитивни критики на Steam откако беше лансиран

Прочитај повеќе
Игрици

Девелоперите на Silent Hill 2 Remake бараат фановите да се стрпеливи

Bloober Team направи едно убаво ажурирање за производството на римејкот на Silent Hill 2. Инвеститорот рече дека сè оди според планот и дека им треба само уште малку време пред да откријат нешто повеќе. Не е јасно што ги натерало Bloober Team да ја објават оваа изјава. Римејкот на Silent Hill 2 беше официјално откриена

Прочитај повеќе
Колумна

Извршниот директор на Embracer не сака да збори повеќе за Star Wars: KOTOR Remake бидејќи е многу напаѓан од фановите

„Сè што ќе кажам и изјава за оваа игра станува голем наслов и секогаш ме напаѓаат многу луѓе“, изјави извршниот директор на Embracer, Lars Wingefors, уморен од медиумите, како одговор на прашање за римејкот на „Star Wars: Knights of the Old Republic Remake“, поставувајќи прашања за време на презентацијата на заработката во четвртокот. Сите може

Прочитај повеќе
Колумна

Hideo Kojima не е нагласен како креатор на игрите во Metal Gear Solid Master Collection Vol. 1

Голем број на луѓе кои што ја купија новата колекција на Metal Gear Solid игрите ја разгледаа листата на кои луѓе работеле на игрите. Таа листа е секогаш наведена на почетокот и секогаш на крајот на самата игра, и за колекцијата MGS игри на Konami, Metal Gear Solid: Master Collection Vol. 1 не вклучува никакво

Прочитај повеќе
PlayStation

Final Fantasy VII Rebirth пристигнува на PS5 во февруари 2024

Final Fantasy VII Rebirth, продолжението на римејкот на Final Fantasy VII од 2020 година, ќе се појави на PlayStation 5 на 29 февруари 2024 година. Ова следи по вестите од Summer Game Fest во јуни, каде што Square Enix објави дека Rebirth ќе биде поделена на 2 CD’s и ќе биде лансиран во „почетокот на

Прочитај повеќе
Новости

Римејкот на Lollipop Chainsaw го доби официјалното име “Lollipop Chainsaw RePOP” но е одложена до 2024 година

Издавачот и девелоприте од Dragami Games објавија дека римејкот на Lollipop Chainsaw е одложен до следната година, и со оваа вест го добиваме и официјалното име кое што ќе го носи играта. Најавениот римејк е одложен до летото 2024 година, но сега има официјален наслов – Lollipop Chainsaw RePOP. Платформите на кои што ќе ја

Прочитај повеќе
Новости

Протекоа информации за Metal Gear Solid 4 Remaster

Изгледа дека треба да очекуваме наскоро да видем и римастер верзија на познатата Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots. Серијалот на Metal Gear Solid е една од најпознатите франшизи за игри, најмногу благодарение на генијот Хидео Коџима. Омилениот режисер на игри постојано иновирал во жанрот на стелт-акција со овие игри и раскажувал навистина

Прочитај повеќе
Игрици

Resident Evil 4 Remake со Нов Трејлер и Многу Изненадувања

Sony прикажа нов трејлер за Resident Evil 4 Remake на најновиот State of Play и тоа е одлично. Сега, трејлерот е под следниот пасус и знам дека сакате да прескокнете веднаш и да го гледате, но сепак, дозволете ми да ви ги дадам брзите новости и изненадувања… Luis е присутен повеќе од играта сега –

Прочитај повеќе
Новости

CD Projekt Red работат на The Witcher Remake

Се случи еден многу добар потег кој што многу фанови не можеа ни да го предвидат, CD Projekt објави дека сега работат и на римејк на оригиналната игра The Witcher. Првпат објавена во 2007 година, The Witcher продолжи со нормално две продолженија, од кои секое беше поголемо од претходното. И во време кога The Witcher

Прочитај повеќе
Новости

Иднината на Silent Hill

Silent Hill 2 Remake Silent Hill конечно се враќа откако франшизата беше отсутна повеќе од една деценија и се враќа со повеќе нови игри, вклучително и римејк на Silent Hill 2. Silent Hill е една од врвните хорор франшизи во игрите, иако е тивко од P.T. која дури и не беше главна игра. Silent Hill:

Прочитај повеќе