„Да се биде бомбардиран од рецензии не е убаво“ изјави директорот на Overwatch 2

Overwatch 2 пристигна на Steam минатата недела и веднаш беше погодена со толку многу негативни критики од играчите што моментално е најлошата игра според рецензии што се има појавено во историјата на Steam. Во моментов, првата игра на Blizzard за PC надвор од лаунчерот на Battle.net има над 140.000 рецензии на Steam, кои Steam ги сумира како „Премногу негативни“.

Иако има многу корисници кои ја критикуваат играта со реални негативни работи, многу од рецензентите едноставно се тука за само да ја уништат играта поради причини што не ги ни знаат, и само се качуват на возот и тераат.

Во блог пост кој е наменет за прикажување на следната сезона во играта, директорот на играта Overwatch 2, Aaron Keller, изјави: „иако да се биде бомбардиран од рецензии не е забавно искуство, прекрасно беше да се видат многу нови играчи кои доаѓаат во Overwatch 2 за прв пат“.

“Many of the reviews on Steam mention the cancellation of the much larger component of PvE that was announced in 2019 as one of their primary reasons for dissatisfaction with the game. I get that. That announcement was about an ambitious project that we ultimately couldn’t deliver. If we can’t turn back the clock, then what can we do? We can keep adding to and improving Overwatch 2.”

Изјава од Aaron Keller

Keller изјави дека ќе одат напред и „постојано ќе создаваат и иновираат за она што ја прави играта одлична сега за играчите кои играат сега“.

Overwatch 2 моментално достигнува максимум од околу 50.000 Steam играчи дневно, според SteamDB, со највисокиот врв од 75.000 дневно на објавувањето на играта. И покрај раниот напад на негативни критики, играта како F2P игра беше седма најпродавана (симнувана) на Steam (по приходи) таа недела. Играчите мораа да фрлаат пари на пакетот мисија PvE од 15 долари или BattlePass за да го достигнат тоа високо место. Сепак, оттогаш падна на 63-то место.

Прегледите на Steam ги поттикнаа љубителите на играта да започнат кампања на Twitter (по ново X) за поддршка на девелоперите на Overwatch 2 со хаштагот #OWDevAppreciation2023. Многу играчи и програмери на Overwatch споделија приказни и клипови за нивната врска со играта, вклучувајќи го и Keller, кој и се заблагодари на заедницата што ја започна.

Шестата сезона на Overwatch 2, насловена како Invasion, е во живо со нов Support Hero, нов PvP режим и неговиот прв сет на мисии со приказни. Тие PvE мисии се забавни за тврдокорните обожаватели, но не го надоместувајте долгото чекање.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Сакате вашата игра да биде прикажана за време на Gamescom Opening Night Live (ONL)? Тоа може лесно да се договори и направи, и почетната цена запонува од $288.000 па се нагоре.

Оваа информација за првпат беше фатена од TechRaptor, и многу медиуми брзо ја пренесоа веста. Тоа е максималната цена и доаѓа со место од 120 секунди на емитувањето. Сакате помалку време, тоа е малку поевтино, но не многу. Погодок од 90 секунди чини 234.000 долари, 60 секунди околу 179.600 долари, и 30 секунди ќе ви одземат приближно 125.000 долари.

Ако не сакате да потрошите толку многу на отварањето, можете да ја добиете вашата игра на пред-шоуто. Сепак, сè уште е прилично скапо. За хит од 120 секунди на предшоуто, чини приближно 144.226 долари. За 90 секунди, ќе чини околу 117.000 долари, 60 секунди околу 90.000 долари, и за само 30 секунди, сè уште е 62.500 долари.

Сепак, и покрај високата цена, студијата не се чинеше дека се исклучени бидејќи местата на главната емисија од Gamescom ONL се распродадени. Сепак, сè уште можете да резервирате за пред-шоуто.

И иако за некои може да биде изненадување, овие цени не се ништо ново. За Summer Game Fest оваа година, наводно чинел 250.000 долари за само една минута. Ако сакавте повеќе време, на пример 2,5 минути, гледавте да потрошите над 500.000 долари.

Не се верува дека секој натпревар треба да се плати. Бидејќи некои од помалите инди игри што се прикажуваат за време на овие преноси веројатно немаат буџет да си дозволат толку голема цена. Сепак, сè уште е нешто да се видат цените поврзани со вакво шоу.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!