YouTube каналот Linus Tech Tips оди на пауза поради контроверзии

Најголемиот и најпопуларниот YouTube канал за Технологија кој некогаш се појавил Linus Tech Tips стана основа за обвинувања за судир на интереси, лоши тестирања и пребрзо креирање и вадење на содржина за целосно да се потхранат нејзините постојано растечки амбиции. Сега, медиумската империја која е проценета на над 100 милиони долари ќе биде на пуза од нешто повеќе од една недела додека не се решат сите спорови или доколку се решат сите работи.

Linus Tech Tips беше класичен YouTube канал кој што подоцна беше претворен во медиумска компанија, кој го покрива поширокиот свет на технологијата, спојувајќи ги силните мислења со атмосферата на еден куп гаџети кои едноставно идат заедно.

Проблемите започнаа пре крајот на месец јули. Вработен во Linus Tech Tips во видео каде што прават Тура на канцелариите и лабораториите за тестирање изјави дека една од работите што го издвојува од другите создавачи на содржини во просторот како Gamers Nexus и Hardware Unboxed е тоа што Linus Tech Tips тестираат сè од нула секој пат кога ги собираат податоците за ново видео.

Gamers Nexus, исто така објавија 45-минутно видео објавено на 14ти август, во кое детално се опишани низа недостатоци кои го надминаа само тестирањето. Наместо тоа, се доведе во прашање поголем пропуст во квалитетот и точноста бидејќи umbrella company Linus Media Group го зголеми производството за да објави десетици видеа и неделни епизоди на подкаст за да го поттикне алгоритмот. Притоа, Gamers Nexus ја скрши браната на многу поголема дебата околу етичката одговорност и одржливоста на создавањето содржини преку Интернет и ги ослободи завојуваните табори на обожаватели меѓу ривалските Tech канали на YouTube.

Видеото на Gamers Nexus предизвика Linus Sebastian, ко-основачот на компанијата и актуелен главен директор, да одговори на се тоа писмено, што предизвика демант од страна на Gamers Nexus во второто видео. Тоа потоа доведе Linus Tech Tips да објави сопствено 22-минутно видео за извинување на YouTube во кое неколку високи вработени и директори ветуваат дека ќе работат подобро додека читаат од телепромоперите.

“Effective immediately, all YouTube video production is on pause and our teams are going to be spending this entire next week focusing on long term workflow changes to make our content better in a lasting way.”

Главен финансиски директор на LTT – Yvonne Ho

Во своето оригинално видео, Gamers Nexus покажаа низа грешки во некои од податоците за тестирање на Linus Tech Tips. Понекогаш грешките се поправале со ѕвездички на екранот или ажурирања закачени во делот за коментари, но видеата никогаш не биле уредувани и повторно поставени. Во други случаи, грешката или конфузијата на корисникот доведувала до исходи што не го претставуваа правилно производот што се прегледува. Најголемиот пример беше сега озлогласениот тест за изградба на прототип на ладилник за вода од бакарни цевки направен од Billet Labs. Во видеото кое го опишува како прескапо трошење, Linus го монтирал ладилникот процесорот кој не бил правилно наместен, а потоа ги разнел лошите перформанси. Кога беше критикуван, тој подоцна се бранеше во епизода на подкаст, велејќи дека не вределе стотици долари од времето на вработените за повторно тестирање.

Работите станаа уште по мрднати кога Gamers Nexus тврдеа дека Linus Tech Tips потоа го продал прототипот наместо да го врати на Billet Labs за да може да биде испратен до други рецензенти. Себастијан подоцна појасни дека не е продаден, туку дека е ставен на аукција за добротворни цели за време на собирање средства за „Extra Life“ за болниците „Children’s Miracle Network Hospitals“. Linus Tech Tips на крајот вети дека ќе ги надомести трошоците на Billet Labs и покрај тоа што првично се согласи да ја испрати целата тест единица назад.

Еден поранешен вработен сега тврди дека обемот на работа и однесувањето на менаџерите во компанијата го доведоа нејзиното ментално здравје до целосно распаѓање. Јутјуберката Madison Reeve, која работела како координатор на социјалните медиуми во Linus Tech Tips во 2021 година, објави долг текст на Твитер на 16 август во која се опишува тешка и омаловажувачка работна средина која вклучува случаи на наводно сексуално вознемирување.

“My time at this company brought my mental health to an all time low. You could talk to anyone who was around me during my employment and they would confirm it. I would not have recommended anyone I knew to work there, especially with my experiences as a woman in the office.”

Madison Reeve

“I wasn’t built for this, and I’m tired. Like ‘really can’t do this anymore’ tired. And if I try to drag myself through another ten years of business administration I know I’m gonna destroy myself, and probably end up killing the company and the community that I love so much in the process.”

Linus во изјава кога заминува од позиција CEO

Таа улога сега му припаѓа на Terren Tong, поранешен маркетинг директор на Corsair Gaming. Тонг го започнува видеото за извинување на Linus Tech Tips, зборувајќи за неговата работа и одговорноста на остатокот од персоналот за одржување на проверките на квалитетот и обезбедување на спонзорите да не се мешаат во содржината. Она што ниту тој, ниту некој друг во видеото навистина не го говореше, е дали Linus Tech Tips може да продолжи да расте со сегашното темпо или дали обидот да продолжи да се зголемува на YouTube и другите платформи е крајниот извор на неодамнешната слабост и паѓање.

“We’re still fucking up a lot and we need to own that fix it and move on, not be defensive and shirk blame. For his part, Sebastian now agrees his refusal to retest the Billet Labs monoblock cooler was a mistake. I owe you guys better and I’m sorry.”

Chief Technology Officer Luke Lafreniere

МАРКЕТИНГ

About The Author

Според новиот извештај на Dealabs, доверливиот протекувач billbil-kun тврди дека God of War Ragnarök наскоро ќе добие најава за PC.

Извештајот проценува дека верзијата за компјутер ќе биде „објавена некаде во мај 2024 година“, лабаво преведена. Се додава дека најавата би можела да пристигне за време на новата изложба на PlayStation, која, исто така, веројатно доаѓа овој месец.

Dealabs, исто така, споменува дека не може да го потврди датумот на објавување за PC верзијата на God of War Ragnarök, иако го истакнува датумот на лансирање на оригиналот во 2022 година.

God of War Ragnarök е еден од најценетите ексклузивни наслови на PlayStation. Сепак, PlayStation ќе ја објави Ghost of Tsushima Director’s Cut за ПЦ следната недела на 16 мај. Значи, постои преседан за слични планови.

И покрај некои измешани чувства за PSN, новата верзија за компјутер на Ghost of Tsushima изненадувачки ќе ги вклучи и трофеите на PlayStation и преклопот. Не е јасно дали овие карактеристики на компјутер ќе се прошират на наслов како God of War Ragnarök.

Billbil-kun успешно објави различни вести од индустријата и други неизбежни најави. Ова ги вклучува тврдењата за Death Stranding 2 од јануари 2024 година. Набргу потоа, Death Stranding 2 доби нов трејлер за приказната.

Значи, многу е веројатно дека доаѓа најавата за God of War Ragnarök. Сепак, ништо не е потврдено, а PlayStation се уште официјално не се закачи или откри ништо.