Twitch алтернативата “Glimesh” ја лансираше својата мобилна апликација

Алтернативата за Twitch со отворен код, Glimesh го објави објавувањето на својата долгоочекувана мобилна апликација. Новата апликација им овозможува на гледачите да ги гледаат и следат нивните омилени стримери на платформата. Значи, што е Глимеш? Глимеш беше создаден по исклучувањето на услугата за стриминг на Мајкрософт „Миксер“ и се опишува себеси како „Платформа за стриминг од следната генерација“ изградена од заедницата за заедницата со голем фокус на откривањето и транспарентноста на создавачите.

Користејќи го протоколот за стриминг „FTL“ со ниска латентност, стримерите можат да комуницираат со својата публика без големите одложувања што се наоѓаат на другите платформи за стриминг. Компанијата се опишува себеси како „отворена“, носејќи ја транспарентноста до речиси невидена крајност, објавувајќи и чувајќи сè што може да помислите на јавноста, без разлика дали се работи за извештаи за добивка и загуба, пренос на податоци, раст на корисници и повеќе, како и хостирање месечни состаноци во стилот на акционери за сите да се приклучат.

Како дел од овој „отворен“ начин на размислување, Glimesh исто така им овозможува на своите корисници да помогнат во развојот на функции за платформата преку нивниот центар за градење. Во моментов, како што стои, Глимеш е во состојба на отворена алфа. Корисниците можат да креираат свои профили, да проследуваат и да комуницираат со други стримери, да заработуваат претплати, да донираат еден на друг и да бидат домаќини на други корисници. Мобилната апликација Glimesh е достапна и за корисниците на Apple и за Android.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Конечно пристигна моментот кој што гејмерите ширум светот со нетрпение го очекуваа! Претставувањето на трејлерот за Grand Theft Auto 6 (GTA 6)! Со овој прв поглед, Rockstar Games направи лудило од возбуда и исчекување во гејмерската заедница! Охх колку добро изгледа овааа!!!

Се појавија првите главни и клучни моменти од GTA 6, и сега јасно е дека ќе тргнеме на извонредно патување во иднината на игрите! Rockstar Games отсекогаш биле пионери во индустријата, познати по тоа што испорачува игри кои не само што соборуваат рекорди, туку и ја подигнуваат лентата за уметноста на интерактивно раскажување приказни. Од моментот кога започнува трејлерот, очигледно е дека Rockstar Games не штеделе на тоа GTA 6 да биде визуелно ремек дело. Графиката еволуирала на невидено ниво, нудејќи им на играчите неверојатно детална и извонредна средина. Поставката на играта, за која се шпекулира дека е модерен Vice City, оживува со неверојатни визуелни слики што ја доловуваат суштината на локациите инспирирани од Мајами.

Се чини дека GTA 6 е подготвен да го подигне раскажувањето приказни во игрите од отворен свет до нови височини. Трејлерот навестува богат наратив, воведувајќи нè во разновиден сет на ликови, секој со свои мотивации и приказни. Како и секогаш, Rockstar Games има вештина за изработка на сложени и ангажирани заплети, а ветувањето за меѓусебно поврзана мрежа на приказни во GTA 6 не е ништо помалку од возбудливо.