Колумна

“Twitch не прави никаков Профит” призна Извршниот Директор на Платформата

Извршниот директор на Twitch, Ден Кленси, призна дека платформата за стриминг во сопственост на Амазон не е никако профитабилна. Кленси правеше Q&A стрим на Twitch по веста претходно оваа недела дека компанијата отпушта над 500 вработени, што е еднакво на околу 35 отсто од нејзината работна сила… Ова го имплициравме претходно каде што велиме дека

Прочитај повеќе
Забава

Twitch ги олабави законите за голотија на Стримови

Како што Twitch расте во популарност, полека се оддалечува од тоа да биде единствена платформа за игри и почнува да дозволува многу различни категории, вклучувајќи коцкање, уметност, музика и простор за разговор и дружење. Ова предизвика мешавина на мислења низ Интернет, бидејќи некои фанови на Twitch се за разновидност, додека некои сакаат Twitch да си

Прочитај повеќе
Технологија

Twitch од 2024 година нема да постои во Кореја

Во најновата изјава напишана од Dan Clancy, извршниот директор на Twitch, за медиумите, беше откриено дека популарната платформа за стриминг ќе престане да работи во Кореја од 27 февруари 2024 година. Беше нагласено дека трошоците за работењето на Twitch во Кореја се претерано скапи, и главната причина е колку многу чини да се има интернет

Прочитај повеќе
Забава

TFue оди во пензија, нема повеќе да стрима

Мега познатиот и популарниот Twitch стример TFue заминува во пензија, нема повеќе да стрима. Twitch е една од најголемите платформи на интернет и е дел од големата промена во пејзажот за забавана рубрика. Познатите личности повеќе не се само музичари, спортисти и филмски ѕвезди, тие се исто така обични луѓе кои наголемо се луѓето кои

Прочитај повеќе
Технологија

Новите Chat карактеристики на Twitch

Twitch ги покажа новите функции и карактеристики за Chat-от оваа недела за време на својата најнова епизода на Patch Notes со контент креаторите што наскоро ќе можат да ги прикачат пораките од Chat-от на врвот на полето за разговор. Преку оваа функција, стримерите можат да ги прикачат или своите пораки или пораките од другите во

Прочитај повеќе
Поп-култура Серии

FaZe Clan лансираат шоу на Twitch во стил на SNL

FaZe Clan, организацијата за е-спорт и забава, објави дека ќе лансира сопствена серија инспирирана од Saturday Night Live, наречена unFaZed. Серијата ќе биде неделно шоу што ќе се емитува на платформата за пренос во живо Twitch секој четврток, почнувајќи од 2 јуни, и е наменета за публиката на Gen Z. UnFaZed е опишан како „првата

Прочитај повеќе
Новости

Twitch алтернативата “Glimesh” ја лансираше својата мобилна апликација

Алтернативата за Twitch со отворен код, Glimesh го објави објавувањето на својата долгоочекувана мобилна апликација. Новата апликација им овозможува на гледачите да ги гледаат и следат нивните омилени стримери на платформата. Значи, што е Глимеш? Глимеш беше создаден по исклучувањето на услугата за стриминг на Мајкрософт „Миксер“ и се опишува себеси како „Платформа за стриминг

Прочитај повеќе
Новости

Twitch стримерот xQc случајно и направи Leak на Overwatch 2 на неговиот стрим

Популарниот Twitch стример xQc неодамна направи мал leak на мал дел од Overwatch 2 на неговиот стрим. Blizzard Entertainment неодамна потврди дека ќе биде домаќин на Overwatch 2 бета верзијата, давајќи им можност на фановите да ја тестираат играта пред нејзиното објавување. Тестот ќе се случи во април, но пред тоа се случува уште еден

Прочитај повеќе
Новости

Dr. Disrespect го продава влезот за BETA тестот на неговата игра во форма на NFT

Доколку не ви се допаѓа концептот на NFT во гејминг индустријата, големи се шансите дека уште помалку ќе ви се допаднат кога ќе видите дека еден од најпопуларните стримери планира да го вклучи NFT концептот во својата игра. Мега контроверзниот Dr. Disrespect по трајна забрана од страна на Twitch основал сопствено студио за развој и

Прочитај повеќе
Новости

Twitch од сега ќе банира стримери доколку прават дезинформации, и го покажа тоа со што веднаш банираше неколку корисници

Дознаваме дека Twitch сега забранува за дезинформации, со непосредни забрани доделени на големите десничарски стримери на платформата. Компанијата ги ажурираше условите за користење и упатствата на заедницата за да се фокусира на кој и да смета дека е „штетен со дезинформации“. Twitch издаде соопштение во кое се осврнува на ситуацијата, велејќи дека „ова ажурирање веројатно

Прочитај повеќе