Remedy планираат да издаваат Нови Игри Секоја Година

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Финското студио Remedy Entertainment е основано уште во 1995 година, пред 28 години, и за тоа време објави седум игри: Death Rally, Max Payne, Max Payne 2, Alan Wake, Alan Wake’s American Nightmare, Quantum Break и Control. Они функционираа на една игра на секои четири години, што не е лошо за помало, независно студио. Но, Remedy Entertainment има планови значително да ја зголеми таа стапка, почнувајќи од оваа година.

Низ поголемиот дел од својата историја, Remedy беше студио за една игра во исто време, но во последниве години значително го прошири својот капацитет. Сега работи на повеќе проекти истовремено, вклучувајќи ја Alan Wake 2, контролен спиноф наречен Codename Condor, „контролна игра со поголем буџет“ позната како Codename Heron и мултиплејер игра за соработка базирана на услуги со Codename Vanguard, за што соработуваат со Tencent. Студиото сега има пет „ААА игри“ во развој, што е голема промена од деновите пред-контрола.

“The move to this multi-project model has been going well, but we also have felt some growth pains with implementing our model, as was partially evidenced in summer 2022 with the additional time needed for the Vanguard project. Subsequently during 2022, we have taken our learnings and made changes: We have strengthened our game teams and adjusted their leadership roles, some outsourcing partnerships have been changed, there have been number of improvements how we plan and lead project-work, and we have developed the way company management oversees, supervises and supports our game projects.”

Remedy CEO Tero Virtala за извештајот на инвеститорите

По управувањето со профитната маржа од 32% до 2020 и 2021 година, Remedy планира да продолжи да се шири: Virtala рече дека студиото вработи речиси двојно повеќе нови вработени во 2022 година отколку во 2021 година.

“Looking ahead, we see the opportunity to keep on investing in personnel by hiring experienced, passionate and creative, challenge-driven individuals to drive our game projects onward. All that extra staff isn’t just to help Remedy do more, but also to do things faster. The investments in our teams, Northlight game engine and tool set, support functions and external development are the key enablers for our next growth leap during the coming years. We are planning to launch a new game per year starting from 2023, accompanied by additional free and paid content.”

Remedy CEO Tero Virtala за извештајот на инвеститорите

Тоа е сериозно забрзување по која било мерка, особено со оглед на тоа колку е ненадејно: имавме American Nightmare во 2012 година, Quantum Break во 2016 година и Control во 2019 година; Следниот меч на Remedy, Alan Wake 2, се очекува оваа година. Да се префрли од тоа лесно темпо на да се подготвува нова игра секоја година е пеколна промена. Alan Wake 2 очигледно сè уште е на распоред: Virtala рече дека сега е во целосна продукција, наскоро ќе ја има целата содржина и „се репродуцира од почеток до крај“. Интересно, тој исто така рече дека Alan Wake Remastered, кој беше лансиран во октомври 2021 година, сè уште не генерирал хонорар, но тој очекува дека тие продажби ќе се зголемат како што се приближува издавањето на Alan Wake 2 „и новите играчи сакаат да ја искусат оригиналната приказна на новата генерација. конзоли“.

Remedy не е единственото студио кое има за цел да го забрза своето темпо на изданија: CD Projekt изјави во октомври 2022 година дека планира да издаде целосно нова трилогија Witcher (се отвора во ново јазиче) во период од шест години – тоа е една целосна скала Witcher RPG на секои две години. Со оглед на лошото лансирање на Cyberpunk 2077 (се отвора во ново јазиче) и поголемиот тренд на континуирани одложувања на играта (се отвора во ново таб) во текот на пандемијата, тоа е секако оптимистичко.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

E3 2023 полека но сигурно умира и изгледа дека ќе си замине во историјата, бидејќи издавачот на видео игри Ubisoft денес потврди дека повеќе нема да присуствува на настанот. За прв пат од 2019 година, Е3 треба да се врати овој јуни во Лос Анџелес, Калифорнија. По повеќекратните откажувања како резултат на пандемијата COVID, E3 2023 изгледаше како прва конвенција што на крајот ќе ја обедини целата индустрија за игри. Наместо тоа, слично како и многу други издавачи, Ubisoft сега избра да седи настрана и да си седат дома.

Во изјавата дадена до VGC, Ubisoft потврди дека нема да се појават на E3 2023. Првично, Ubisoft се обврза да се појави на E3 ова лето се додека настанот се случува. И покрај фактот дека E3 сè уште се случува многу, сепак, Ubisoft на крајот се врати на својот збор и нема да одлучи да ги насочи своите претстојни игри ова лето на поинаков начин.

“E3 has fostered unforgettable moments across the industry throughout the years. While we initially intended to have an official E3 presence, we’ve made the subsequent decision to move in a different direction, and will be holding a Ubisoft Forward Live event on 12th June in Los Angeles. We look forward to sharing more details with our players very soon.”

Изјава од Ubisoft

Како што истакнаа од Ubisoft, сепак они ќе направат нешто овој јуни кога ќе ја одржат својата следна презентација на Ubisoft Forward. Во последниве години, Ubisoft почна да има повеќе свои преноси во живо за да објавуваат големи најави. И додека сè уште не е познато што ќе има јунскиот Ubisoft Forward, се чини веројатно дека во овој момент ќе се појават нови информации за Assassin’s Creed Mirage, Skull & Bones и Avatar: Frontiers of Pandora.