Протекоа информации за Left 4 Dead 3

Играта Left 4 Dead 3 изгледа дека конечно ќе се случи и ќе ја видиме, и тоа доаша од новите протекувања што се случија. Valve се едни од најомилените и иновативните развивачи на видео игри во светот. Half-Life, Portal, Dota, Counter-Strike и многу други фантастични игри беа создадени од умовите кои што работат таму со години. На почетокот до крајот на 2000-тите години Valve изгледаше дека што и да направат не можеа да грешат, тие едноставно беа во златното време. Сепак, по Portal 2, Valve во голема мера престана да прави големи нови игри. Има неколку забележителни исклучоци, но во споредба со другите девелопери, тие ретко прават нови игри и тоа фрустрира многу луѓе кои чекаат продолженија на некои од тие иконски франшизи. Неодамна, Valve потврди дека Counter-Strike 2 ќе излезе ова лето (и покрај тоа што всушност не е втора Counter-Strike игра), што беше шок за многу луѓе!

Во тек е и бета верзија за Counter-Strike 2 додека зборуваме, иако во голема мера е ограничена на најголемите стримери таму. Со тоа, протече бета за луѓето да можат да ја играат играта во офлајн режим со ботови и да си играат со новите промени и да копаат низ датотеките. Корисникот на Reddit, PaP3s, најде спомнување на Left 4 Dead 3 во датотеките за Counter-Strike 2 и иако тоа може да биде чудно место за него, тоа не е невообичаено. Луѓето можеа да најдат елементи на Grand Theft Auto V во Max Payne 3, на пример, а понекогаш напуштените идеи се собираат во нови проекти. Тоа е навистина сè што постои, нема никакви детали надвор од тоа, но сугерира дека Valve би можел да работи на тоа.

Со години се шпекулира дека играта се правела во еден момент, иако била укината поради различни причини. Како што е забележано од корисникот на Reddit, Master_Frag:

“L4D3 was in production before Source 2 was even close to feature complete, and shelved for that reason, so this could just be an old reference. But maybe it’s restarted development? I’ll not hold my breath.”

Source 2 е новиот енџин на Valve, па можно е овој скок во технологијата да му овозможи на Valve можност да ги произведе продолженијата што луѓето ги посакуваа. Сепак, тоа навистина останува да се види.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!