PC

Gabe Newell со изјава зошто одложувањата на игри е добро: ‘Доцнењето поминува, Грешките остануваат засекогаш.’

Во неодамнешниот документарец поставен за да прослави 25 годишни од Half-Life, Гејб Њуел – претседателот на Valve – ја зазеде централната сцена за да зборува за своето наследство. Тој го насочи својот ум назад кон крајот на деведесеттите и долго зборуваше за развојот на Half-Life, нагласувајќи дека играта беше значително одложена и покрај тоа што

Прочитај повеќе
Игрици

Поранешни девелопери на Riot и Blizzard работат на компететивна игра со Аниме и Стрип стил

Mountaintop Studios го објави првиот тизер за својата прва компететивна Аниме пукачка игра која што моментално е во рана фаза на креирање. Mountaintop Studios е релативно ново и младо студио формирано во 2020 година од Nate Mitchell, ко-основач на Oculus. Мичел при креирање на студиото најмногу ангажираше бивши работници на Double Fine, Valve, Naughty Dog,

Прочитај повеќе
Новости

Протекоа информации за Left 4 Dead 3

Играта Left 4 Dead 3 изгледа дека конечно ќе се случи и ќе ја видиме, и тоа доаша од новите протекувања што се случија. Valve се едни од најомилените и иновативните развивачи на видео игри во светот. Half-Life, Portal, Dota, Counter-Strike и многу други фантастични игри беа создадени од умовите кои што работат таму со

Прочитај повеќе
Новости

Team Fortress 2 добива голем апдејт после многу години

Изгледа дека неодамнешните мултиплеер игри се затвораат речиси неделно, но 16 години по објавувањето на Team Fortress 2 сè уште се собира заедно со новото „full-on update-sized update“ кое доаѓа ова лето. Шутерот на Valve е во режим на одржување неколку години, добивајќи само сезонски ажурирања и апдејтови за поправка на експлоатирања и борба против

Прочитај повеќе
PC

Valve ги зголемува испораките за Steam Deck

Valve откри дека „ја зголемува испораката на Steam Deck“ сега сме во вториот квартал од годината. „Добре дојдовте во Q2! Штотуку го испративме првиот сет на е-пошта за нарачки до резервирачите на Q2 (по редослед на времето за резервација)“, твитна тимот на Valve. „Почнувајќи од денес, ги зголемуваме испораките на Steam Deck и ќе испраќаме

Прочитај повеќе
PC

Импресивен мод за Half-Life: Alyx добива целосно нова бесплатна кампања

Новата Half-Life игра од Valve доаѓа само еднаш на сина месечина, но за среќа има проекти од обожавателите како Half-Life Alyx: Levitation за да се направи малку поподносливо чекањето за официјалната нова серија во серијата. Претстојниот мод е целосно нова кампања направена од фановите за Half-Life: Alyx од дизајнерот и уметник на ниво Шон Снелинг

Прочитај повеќе