Креаторите на Ori and the Blind Forest се обвинети за токсично однесување и лошо управување

Креаторите на Ori and the Blind Forest, Moon Studios се обвинети за токсично однесување и лошо управување.

Извештајот на Venturebeat за компанијата со седиште во Виена вклучува различни детали за основачите на Moon Studios, Томас Малер и Генадиј Корол, за кои се тврди дека поттикнале работна средина во која секој можел да го каже своето мислење без страв од одмазда. Но, овој пристап доведе до тоа основачите да се навредуваат едни со други и нивниот персонал во неколку наврати, се наведува во извештајот. Еден пример – повратни информации од двајцата мажи за внатрешен извештај – ги вклучуваше коментарите „никому не му е грижа што навистина мислиш“ и „леле, ти си ретардиран“.

Темата во следниот проект на Moon Studios, исто така, предизвика загриженост кај вработените. Во развојот под работниот наслов Forsaken, главниот лик на играта првично би бил преживеан од силување. Махер, напиша Venturebeat, се залагаше ова да биде приказна за потеклото на ликот за да создаде мотивација подоцна да станат „лош“. Махер на крајот се повлече по „неделни расправии“. Малер и Корол оттогаш одговорија на извештајот – нивните коментари лежат подолу. Двајцата, исто така, одржаа состанок со персоналот пред неговото објавување, каде што го кажаа следново:

Без разлика дали тоа беше добра идеја или не, тоа е покрај поентата“, наводно им рекол Корол на колегите. „Но, очигледно обидот да се наслика наративот дека се случува подлабоко лоша работа. Тоа е малку неправедна работа, да бидам искрен. Начинот на кој оваа статија ќе ги карактеризира работите можеби е неправеден. Тоа не значи дека сме совршени. Тоа не значи дека не можеме или не треба да се подобриме.

Moon Studios ја објави следнава изјава за Venturebeat, репродуцирана овде во целост:

Ги изградивме Moon Studios со едноставна премиса. Прво, сакавме да создадеме дистрибуирано студио кое не е ограничено со географски граници што ни овозможува да ги привлечеме врвните таленти од целиот свет. Второ, сакавме да поттикнеме енергична култура каде што нашиот тим напредува и ја дава најдобрата работа во нашата индустрија. И, конечно, од првиот ден тргнавме да ги споделиме профитите и наградите од нашите напори со целиот тим. Веруваме дека успеавме.

Она што го прави нашиот тим толку моќен е нашата глобална и културна разновидност – имаме членови на тимот кои работат од повеќе од 40 различни земји низ четири континенти – и рамна структура на студио што им овозможува на сите да зборуваат искрено и директно и да се предизвикуваат и туркаат едни со други. Намерно се зафативме да создадеме поинаков вид на студио – кое поттикнува креативност, отворена комуникација, соработка и изведба.

Резултатот беше две наградувани игри – со повеќе на хоризонтот – и тим од професионалци кои уживаат да работат заедно, се извонредни и пробиваат нови терени во нашата индустрија, а исто така учествуваат во финансискиот успех на Moon Studios. пати кога сме брутално директни во нашите критики и предизвици, исто така сме искрени и гласни во нашите пофалби. Ние сме неверојатно горди на сè што изградивме и постигнавме заедно.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Конечно пристигна моментот кој што гејмерите ширум светот со нетрпение го очекуваа! Претставувањето на трејлерот за Grand Theft Auto 6 (GTA 6)! Со овој прв поглед, Rockstar Games направи лудило од возбуда и исчекување во гејмерската заедница! Охх колку добро изгледа овааа!!!

Се појавија првите главни и клучни моменти од GTA 6, и сега јасно е дека ќе тргнеме на извонредно патување во иднината на игрите! Rockstar Games отсекогаш биле пионери во индустријата, познати по тоа што испорачува игри кои не само што соборуваат рекорди, туку и ја подигнуваат лентата за уметноста на интерактивно раскажување приказни. Од моментот кога започнува трејлерот, очигледно е дека Rockstar Games не штеделе на тоа GTA 6 да биде визуелно ремек дело. Графиката еволуирала на невидено ниво, нудејќи им на играчите неверојатно детална и извонредна средина. Поставката на играта, за која се шпекулира дека е модерен Vice City, оживува со неверојатни визуелни слики што ја доловуваат суштината на локациите инспирирани од Мајами.

Се чини дека GTA 6 е подготвен да го подигне раскажувањето приказни во игрите од отворен свет до нови височини. Трејлерот навестува богат наратив, воведувајќи нè во разновиден сет на ликови, секој со свои мотивации и приказни. Како и секогаш, Rockstar Games има вештина за изработка на сложени и ангажирани заплети, а ветувањето за меѓусебно поврзана мрежа на приказни во GTA 6 не е ништо помалку од возбудливо.