Grand Theft Auto 5 се продава многу повеќе по изјавите за следната Игра од Франшизата

Grand Theft Auto 5 продолжува да создава многу пари и да се продава уште толку повеќе и подобро од најавата на Rockstar Games дека во декемри ќе го видиме првиот трејлер за следната игра од франшизата

Компанијата објави дека GTA 5 е продадена во 190 милиони копии од објавувањето во 2013 година. Да направиме една ретроспектива, оваа година во август месец беше објавено дека играта е продадена во 185 милиони копии, и после само 3 месеци се продадени уште 5 милиони копии… Играта е издадена уште во 2013 година и не знае за стоп!

Покрај продажбата на единици, Take-Two вели дека компанијата видела „подобри резултати од очекуваните“ и за GTA 5 и за GTA Online.

Што се однесува до иднината на серијата, Take-Two знае дека инвестицијата во GTA 5 нема да трае вечно, особено со тоа што GTA 6 треба официјално да биде откриена во декември… Односно следната GTA игра, големи се шансите да нема бројка во името или да биде нешто сосема ново.

Студиото во својата презентација изјави дека очекува членството во GTA+ и купувањето на Shark Card да се израмнат.

Развојот на следната GTA продолжува во Rockstar, а Take-Two ги увери инвеститорите за време на неговата заработка повикуваат дека развојот на играта нема да биде попречен од каков било вид SAG-AFTRA штрајк за гласовните актери.

Следниот дел од долгогодишната франшиза се очекува да биде лоциран во ажурирана верзија на Vice City со повеќе локации што ќе бидат додадени подоцна. Исто така, ќе ја има првата жена протагонист на играта.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Џокерот од Флорида, кој навидум инспирираше лик прикажан во трејлерот за на GTA 6, бара 2 милиони долари од Rockstar Games за неговото искористување, и тоа што му го украле целиот карактер кој што он сам си го градел.

Во видеото објавено на социјалните мрежи, „вистинскиот“ Џокер ги повтори своите размислувања од неговото претходно видео. Тој покажа кон ликот од играта рамо до рамо со негова слика, повторувајќи постојано дека е јасно од кого е инспириран тој лик.

“We gotta talk GTA, or not you guys gotta give me a million or two,” he said in the video.

“Holla at me GTA. Rockstar Entertainment.”

Дури и ако има шанси да добие пари од Rockstar, тоа е многу малку веројатно. Rockstar лесно може да тврди дека ликот во играта е пародија. Има и случај кога актерката Lindsay Lohan се обиде да ги тужи Rockstar, тврдејќи дека ликот на девојка во GTA V се базира на неа.

Тој случај на крајот беше отфрлен откако судијата Eugene Fahey изјави: “„Уметноста и реалниот живот не треба да се споредува. Доколку во игра имаме рендер од некој карактер не значи дека тоа е инспирано од реалниот живот”.

Rockstar не ги коментираше барањата на Џокерот од Флорида, и најверојатно нема да ги коментира во никакво официјално својство… Нормално дека не се будали за да го направат тоа…