Продавницата на Epic Games после 5 години се уште не прави никаков профит

За време на тековната антимонополска правна битка со Google беше откриено дека продавницата за игри Epic Games сè уште не е профитабилна, 5 години подоцна, и тие работи веројатно нема ни да се променат во блиска иднина.

Коментарите ги даде генералниот директор на Epic Games Store, Стив Алисон, кој изјави дека продавницата сè уште не е профитабилна. „Целта сепак е растот“, откри тој на медиумот The Verge.

Продавницата за игри Epic прв ги поттикна програмерите да дојдат на нејзината платформа со воведување на подарежлива поделба на приходите со 88% од продажбата од страна на развивачот. За споредба, Steam понуди само 70%, но ја промени својата програма во програма базирана на нивоа веднаш по објавувањето на Epic Games.

Во документ од октомври 2019 година, беше откриено дека Epic Games планирале да пораснат до 50 проценти од сите приходи на PC. Таков агресивен рок беше предвиден со великодушната поделба на приходите на Epic Games во споредба со Steam, покрај тоа што компанијата купува ексклузиви за PC на платформата.

Сепак, до денес, за жал, Borderlands и Alan Wake 2 изгледаат како единствените големи ексклузивци кои што пристигнаа на Epic Games Store.

Не е јасно од каде оди Epic Games Store со својата стратегија, но очигледно е дека треба да се направат промени.

Во септември 2023 година, Epic Games отпушти околу 830 вработени, а две третини од кратењата беа „во тимови надвор од основниот развој“, додека уште 250 луѓе ја напуштаат компанијата како резултат на отстапувања од SuperAwesome и Bandcamp.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Џокерот од Флорида, кој навидум инспирираше лик прикажан во трејлерот за на GTA 6, бара 2 милиони долари од Rockstar Games за неговото искористување, и тоа што му го украле целиот карактер кој што он сам си го градел.

Во видеото објавено на социјалните мрежи, „вистинскиот“ Џокер ги повтори своите размислувања од неговото претходно видео. Тој покажа кон ликот од играта рамо до рамо со негова слика, повторувајќи постојано дека е јасно од кого е инспириран тој лик.

“We gotta talk GTA, or not you guys gotta give me a million or two,” he said in the video.

“Holla at me GTA. Rockstar Entertainment.”

Дури и ако има шанси да добие пари од Rockstar, тоа е многу малку веројатно. Rockstar лесно може да тврди дека ликот во играта е пародија. Има и случај кога актерката Lindsay Lohan се обиде да ги тужи Rockstar, тврдејќи дека ликот на девојка во GTA V се базира на неа.

Тој случај на крајот беше отфрлен откако судијата Eugene Fahey изјави: “„Уметноста и реалниот живот не треба да се споредува. Доколку во игра имаме рендер од некој карактер не значи дека тоа е инспирано од реалниот живот”.

Rockstar не ги коментираше барањата на Џокерот од Флорида, и најверојатно нема да ги коментира во никакво официјално својство… Нормално дека не се будали за да го направат тоа…