Fortnite собрале $36 милиони за помош во Украина за помалку од 48 часа

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Epic Games и Microsoft успеаја да соберат неверојатни 36 милиони долари за помалку од 48 часа, кои ќе бидат наменети за хуманитарна помош во Украина.

Во текот на викендот, двете компании ветија дека приходите од какви било купувања со вистински пари направени во Fortnite помеѓу 20 март и 3 април ќе бидат наменети за избор на фондови за помош: Direct Relief, UNICEF, UNWFP и Агенцијата на ОН за бегалци. Повеќе организации ќе бидат додадени на списокот „во наредните недели“. Докажано е дека е совршено време за да се заложите. Поглавје 3 Сезона 2, исто така, слета на 20 март, што значи дека играчите веќе се појавуваат во толпа за да ги земат најновите борбени пропусници и нова козметика.

Во објавата за вести, Epic рече дека ќе ги испрати средствата „што е можно побрзо“, додавајќи дека нема да чека целосно да се обработат вистинските трансакции за донации пред да ги испрати во добротворните организации.

„Како што се пријавени трансакции, ќе ги евидентираме и ќе ги испратиме средствата до организациите за хуманитарна помош во рок од неколку дена“

Тоа означува уште една фигура во индустријата за игри што ја поддржува Украина, која трпи постојана инвазија од Русија од 24 февруари. Освен бројните програмери, издавачи и излози кои ги повлекуваат своите игри од Русија, многумина, исто така, донираа пари и ресурси за многу потребното помош за Украина и нејзиниот народ. Огромниот пакет од инди-продавницата itch.io собра 6,3 милиони долари, додека пакетот „Stand with Ukraine“ на Humble достигна над 10 милиони долари.

Со оглед на тоа што Epic и Xbox сè уште ветуваат нешто помалку од две недели приход за Украина, сигурен сум дека конечниот број ќе биде прилично зачудувачки. Работите веројатно ќе се намалат малку по првите неколку дена од новата сезона, но со нетрпение очекувам да видам колку пари ќе се соберат до крајот на истата.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.