Колумна

Disney купија акции во вредност од $1.5 Милијарди во Epic Games за правење Универзум во Fortnite

Disney и Epic Games се здружуваат со тоа што гигантот кој го доминира светот веќе еден век купи акции во вредност од $1.5 Милијарди, со главна причина – Правење на Нов и Голем универзум во Fortnite. Покрај инвестицијата, и Disney и Epic Games објавија дека двете компании ќе „соработуваат на целосно нов универзум на игри

Прочитај повеќе
Новости

Во месец ноември во Fortnite имало 100 Милиони Играчи

Како доказ за моќта на носталгијата, беше откриено дека Fortnite обезбеди 100 милиони играчи во текот на ноември, а сето тоа е благодарение на распоредувањето на „OG“ Fortnite. Тоа беше големо повторно разгледување на оригиналната мапа што го започна успехот на Fortnite базиран на Battle Royale пред сите тие години, и врати десетици милиони играчи

Прочитај повеќе
Новости

Еминем ќе биде главната ѕвезда во “BIG BANG” настанот во Fortnite

Еминем ќе се појави во финалето на 4-тата сезона на Fortnite како дел од настанот „Big Bang“ и ќе има огромен и спектакуларен концерт од него како карактер во играта. Сите овие информации доаѓаат директно од луѓето кои што истражуваат работи и протекуваат информации поврзани со Fortnite, и они пронашле детали за тоа што ќе

Прочитај повеќе
Колумна

Продавницата на Epic Games после 5 години се уште не прави никаков профит

За време на тековната антимонополска правна битка со Google беше откриено дека продавницата за игри Epic Games сè уште не е профитабилна, 5 години подоцна, и тие работи веројатно нема ни да се променат во блиска иднина. Коментарите ги даде генералниот директор на Epic Games Store, Стив Алисон, кој изјави дека продавницата сè уште не

Прочитај повеќе
Новости

Креативниот директор на Fortnite си заминува од Epic Games

Donald Mustard, главниот креативен директор на Epic Games и една од движечките сили зад нивниот исклучително врвен успех на Fortnite, објави дека ја напушта компанијата после цели 25 години. Mustard, кој исто така беше креативен директор на серијалите Infinity Blade и Shadow Complex, ја објави веста на своите профили на социјалните мрежи. Дизајнерот изјави дека

Прочитај повеќе
Забава

TFue оди во пензија, нема повеќе да стрима

Мега познатиот и популарниот Twitch стример TFue заминува во пензија, нема повеќе да стрима. Twitch е една од најголемите платформи на интернет и е дел од големата промена во пејзажот за забавана рубрика. Познатите личности повеќе не се само музичари, спортисти и филмски ѕвезди, тие се исто така обични луѓе кои наголемо се луѓето кои

Прочитај повеќе
Новости

Нова Battle Royale Игра од познатите стримери – TimTheTatman, Ninja, Nickmercs, CourageJD и SypherPK

TimTheTatman, Ninja и неколку други познати стримери ги здружуваат силите за да направат своја Battle Royale игра… и тоа го прават во рамките на Fortnite… Во текот на последната деценија, на интернетот се гледа најголемиот раст на контент креатори како никогаш до сега. Тие станаа главен дел од тоа како луѓето уживаат во игрите, бидејќи

Прочитај повеќе
Игрици

The Rock го претстави скинот на Black Adam кој ќе се најде во Fortnite

Black Adam доаѓа во Fortnite, изјави Dwayne “The Rock” Johnson оваа недела заедно со краткиот трејлер во кој се гледа додавањето на неговиот лик од филмот Black Adam. Трејлерот покажа како самиот Black Adam влегува како суперхерој заедно со уште некој додаток кој изгледа како уште една козметика што ќе го придружува ова издание. Целосното

Прочитај повеќе
Новости

Ezio и Eivor од Assassin’s Creed доаѓаат во Fortnite неделава

Ezio Auditore и Eivor Varinsdottir од Assassin’s Creed II (и Brotherhood и Revelations) и Assassin’s Creed Valhalla, соодветно, ќе се упатат во Fortnite оваа недела Поконкретно, славните убијци ќе го постигнат бесплатниот бој ројал на Epic Games овој четврток, на 7 април. Како што се очекуваше, и двајцата херои доаѓаат со сопствена пикап и други

Прочитај повеќе
Новости

Leak за Fortnite x Assassin’s Creed ни дава потенцијална дата за излегување

Новото протекување навидум откри кога Ubisoft’s Assassin’s Creedseries конечно ќе се префрли на Fortnite. Во изминатиот месец, слушнавме голем број различни гласини дека Assassin’s Creed ќе биде следната голема франшиза за видео игри што ќе се пробие во популарниот стрелец на Battle Royale на Epic. И додека Epic и Ubisoft сè уште не потврдија дека

Прочитај повеќе