Call of Duty: Modern Warfare 2

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Activision Blizzard објави дека Call of Duty: Modern Warfare II е следниот наслов во големата и познатата франшиза!

Иако не е некое големо изненадување од причина што комапнијата пред некое време си кажаа дека овогодинешниот Call of Duty наслов ќе биде продолжение на рестартирањето на Call of Duty Modern Warfare од 2019 година, новиот тизер објавен на Twitter денес го откри не само насловот, туку и логото за ова продолжение. Не е изненадување, али секогаш е убаво кога добиваме вакви новости. Се што е ново е слатко и убаво.

Како што можете да видите, навистина нема многу да се извлече од ова кратко тизерчи. Но сепак тек ќе отркиваме за играта, за сега ова е доволно. Тие што се ловци на тајни пораки и истер-егови овде може ќе успеат да фатат нешто од гласовите кои што се во тизерот. Но сепак овој тизер е само добра припрема за сите големи најави што не чекаат. Како што си пишаа они „Новата ера на Call of Duty доаѓа“, па можеби компанијата верува дека оваа игра ќе ја размрда франшизата на голем начин.

Не би било изненадувачки затоа што рестартирањето на Modern Warfare на Infinity Ward во 2019 година го направи токму тоа за серијалот, особено во нејзиното појавување неколку месеци пред Call of Duty: Warzone. Плус, Modern Warfare од 2019 година многумина сè уште го сметаат за најдобар Call of Duty во последниве години. Многумина, не сите, нормално сите си имаат омилена Call of Duty. Бидејќи Infinity Ward работи на Modern Warfare II, фановите веројатно се возбудени да видат како ќе изгледа ова продолжение. За жал, не може да се каже кога ќе биде следното доживување на играва, кога ќе го видиме следниот тизер или трејлер или било што, но ако е како што Call of Duty открива во изминатите години, може да видиме нешто повеќе за многу брзо време.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.