Игрици

ЕА ја откажаа Mandalorian играта на Respawn Entertainment

EA ја откажа играта која требаше да биде FPS Star Wars игра на Respawn Entertainment, за која која што беше најавено дека ќе биде фокусирана на некој Mandalorian карактер. Веста доаѓа како дел од преструктуирањето на компанијата, при што ќе бидат отпуштени 5% од нејзината работна сила и намалување на развојот на игри со лиценцирана

Прочитај повеќе
PC Игрици

The Finals се закити со 10 милиони играчи за Две Недели

Во монументално откритие, студиото Embark потврди дека за само две недели, играта The Finals се пофали со неверојатни 10 милиони играчи. Тоа е огромен број што е способен да им парира на франшизата Call of Duty, и тоа е доказ за моќта на пробувањето на овој шутер што може бесплатно да се игра. Започна со

Прочитај повеќе
Игрици

Ghostrunner 2 пристигнува во октомври

Издавачите од 505 Games официјално го објавија датумот на лансирање на својата претстојна акциона игра Ghostrunner 2. Уште во 2021 година, 505 Games првично објави дека ќе објави евентуално продолжение на Ghostrunner. Сепак, претходно оваа година на настанот PlayStation Showcase на Sony, првиот трејлер за Ghostrunner 2 конечно беше прикажан заедно со потенцијалната дата –

Прочитај повеќе
Игрици

Ветеранскиот дизајнер на Call of Duty David Vonderhaar ги напушти Treyarch после 20 години

David Vonderhaar беше најпознат по неговата работа на серијалот на Black Ops. Најдобрите! Ветеранскиот дизајнер на Call of Duty, David Vonderhaar , кој беше најпознат по серијалот на Black Ops, ги напушти Activision и Treyarch по 18 години. Во својата улога како Дирекот на Дизајн во Treyarch, Vonderhaar работеше на вкупно осум дела на Call

Прочитај повеќе
Игрици

Поранешни девелопери на Riot и Blizzard работат на компететивна игра со Аниме и Стрип стил

Mountaintop Studios го објави првиот тизер за својата прва компететивна Аниме пукачка игра која што моментално е во рана фаза на креирање. Mountaintop Studios е релативно ново и младо студио формирано во 2020 година од Nate Mitchell, ко-основач на Oculus. Мичел при креирање на студиото најмногу ангажираше бивши работници на Double Fine, Valve, Naughty Dog,

Прочитај повеќе
Колумна

John Carmack му посака “се најдобро” на John Romero со изјава дека нема да работат на нова игра заедно

За многумина, ко-основачите на id Software, Џон Кармак и Џон Ромеро беа Ленон и Макартни во светот на видео игрите! нивното пријателство беше направено до крајна точка поради креативното творење, но работата што ја направија заедно буквално го промени светот. Факт е дека сите ние заедно длабоко сонуваме дека со текот на времето ќе се

Прочитај повеќе
Новости

Серверите на Gundam Evolution се гасат после само една година во ноември

Gundam Evolution, конкурентниот наслов за мултиплеер поставен во популарниот универзум на Gundam, ги гасат своите сервери во ноември само после една година од постоење. И покрај лансирањето пред помалку од една година во септември 2022 година, извршниот продуцент Kazuya Maruyama сподели во блог пост дека поддршката за играта ќе престане, иако тој не дава никакви

Прочитај повеќе
Новости

Поранешниот Креативен Директор на Battlefield “Lars Gustavsson – Mr. Battlefield” основа ново студио

Lars Gustavsson, поранешниот креативен директор на игрите Battlefield од DICE и – многу поважно – човекот што порано го нарекуваа „Mr Battlefield“, има ново студио. Претставено утрово, TTK Games е ново студио со седиште во Стокхолм, кое работи на „нова, next-gen online shooter“. Може ли таа нова игра да земе некои детали од Battlefield? Кој

Прочитај повеќе
Xbox

Redfall ќе се лансира само со Quality Mode на XBOX

Фановите на XBOX кои сакаат да скокнат во Redfall следниот месец првично ќе треба да се задоволат само со една графичка опција бидејќи играта нема да се стартува со Performance mode. Во твит, Arkane Studios открива дека само Quality Mode ќе биде достапен кога играта ќе излезе на 2 мај. Опцијата за изведба од 60

Прочитај повеќе
Новости

Добиваме нова мапа во Сезона 15 на Apex Legends

Apex Legends секогаш прават добри тизери за она што следува во идните сезони, а оваа недела Battle Royal-от го доби првиот тизер за Сезона 15. Играчите забележаа тизер „Golden Ticket“ на Willy Wonka за сезона 15 во играта што ветува можност да се види идниот дом на Apex Games”. Овој тизер е протолкуван како навестување

Прочитај повеќе