Star Wars: Jedi Fallen Order 2 доаѓа во 2023, само за нови конзоли

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Претходно потврденото продолжение на Star Wars Jedi: Fallen Order на Respawn Entertainment, наводно, сега е насочено ланисрањето да биде во 2023 година и ќе ги прескокне конзолите од претходната генерација во корист на PlayStation 5, Xbox Series X/S и PC издание. Ова ќе биде голем проблем за луѓе што се уште не можат да уловат нови конзоли од причина што нема, и ако има цените се премногу високи. Но затоа сега XBOX Series S се продава како алва што значи ако сакате да играте Jedi Fallen Order 2 купете си Series S уште сега! Нормално ако немате нови конзоли, ако имате не ги крадете на тие што немаат.

Според новинарот на VentureBeat – Jeff Grubb во неговата последна епизода на Grubbsnax, кој тврди дека издавачот EA и Respawn првично имале за цел да го лансираат продолжението на Fallen Order подоцна оваа година, но тие планови оттогаш се промениле. Поради овие големи промени играта нема да ја добиеме оваа година туку ќе треба да почекаме до 2023та. Причините за чекање уште година дена е веројатно што играта им е далеку од готова, ќе имаат уште долго време додека не направат се како што треба.

“Star Wars Jedi 2 is going to be new-gen only, where it’s PS, XBOX Series X and S, and then of course PC. One of the reasons that they’re going to be able to do that is because it’s not coming out until 2023. This game is for sure now not coming out until 2023.”

Jeff Grubb

Според Grubb, одлуката да се фокусираат исклучиво на конзолите од новите генерации „има некои добри страни“ бидејќи „тие не мора да се грижат дали ќе се обидат да ги зафатат овие генерациски линии“.

“It makes it easier to just disassociate yourself with those millions of PS4 and XBOX One out in the world when you are in 2023 and you’re going to have several months of making it very easy to get an Xbox Series X, probably a few months before now and then when it’s actually okay to get a PS5,” he said.

Jeff Grubb

EA официјално го објави продолжението на Star Wars Jedi: Fallen Order во јануари, заедно со уште два нови Star Wars проекти кои што се во активен развој.

Grubb, исто така, тврдеше дека EA ќе го отфрли името Fallen Order за продолжението, дека ќе имала некој тотално нов наслови, и дека играта најверојатно ќе биде прикажана во некоја форма на Star Wars Celebration во мај (4ти мај, или некој друг мај). Нема да има свој сопствен панел туку некако ќе се прикаже во одредено време и нема ни да биде најавена, само покажана.

Заедно со Star Wars Jedi 2, EA во јануари најави дека Respawn работи на уште една Star Wars игра но ќе биде FPS игра во стилот на Battlefront. Таа игра ја води поранешниот ветеран на LucasArts и ко-креаторот на Medal of Honor – Peter Hirschmann. Он има работено и на оригиналните Star Wars игри. Најбрзо има работено на VR играта Medal of Honor: Above and Beyond.

Третиот Star Wars проект на Respawn е стратешка игра развиена преку продукциска соработка со Bit Reactor, што е ново студио формирано од ветераните на XCOM и Civilization студиото Firaxis Games. И ова е игра што тотално ништо не се знае, а Star Wars (XCOM вајб) е нешто многу јако и што се бара. Веста уследи по минатогодишната потврда дека претходниот договор за ексклузивност на Lucasfilm со EA требал да заврши од како они ќе се здружат со Ubisoft за да работат на нова Open-World игра, иако EA одговори со изјавување дека нејзината „долгогодишна соработка со Lucasfilm Games… ќе продолжи уште доста години”. EA душа ќе даде али Star Wars не ги дава!!! EA во 2013 изјави дека договорот ќе трае 10 години, но веројатно ќе трае до крајот на светот.

Исто така тука се е и Quantic Dream, независниот девелопер за игри кој стои зад наративните игри Detroit и Heavy Rain. Они неодамна го објави првиот тизер-трејер за нивната Star Wars игра која ќе го носи името Star Wars Eclipse.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Фондот за јавни инвестиции на Саудиска Арабија, кој што е дупка без дно но полна со пари, чија задача е да ја диверзифицира економијата на нацијата, се здоби со 5,01 отсто од акциите во Нинтендо.

Веста беше објавена во поднесување до Министерството за финансии на Јапонија, пишува Bloomberg. Тоа следи по слични инвестиции направени минатата година во Capcom, EA, Take-Two и Activision, заедно со речиси целосна сопственост на SNK.

Bloomberg вели дека ова ќе го направи Фондот за јавни инвестиции „петти по големина акционер на компанијата“. Ако ова е прв пат да наидете на ваков вид пари, знајте дека PIF е многу лошо нешто, како и човекот што го води, саудискиот престолонаследник Mohammed bin Salman.

Saudi Arabia spent the last year throwing money around the video game industry, with strategic investments in companies like Activision Blizzard, Electronic Arts, Take-Two Interactive, Capcom, and Nexon. Like many of Mohammed bin Salman’s dealings, these purchases fall within the Saudi Vision 2030 strategy established during his mid-decade rise to power, which on paper is meant to diversify the kingdom’s oil-centric economy.

In reality, however, Saudi Vision 2030 is largely a propaganda campaign focused on whitewashing Saudi Arabia’s atrocious human rights record. The regressive monarchy seemingly hopes that aligning itself with entertainment industries around the world might loosen the purse strings of businesses wary of investing in the oil-rich country’s economy, especially with the murder of journalist Jamal Khashoggi and the ongoing, U.S.-backed Yemeni genocide still looming overhead.

Видео игрите не се единствената индустрија за забава на страниците на PIF. Холивуд не е непознат за саудиските пари во последниве години, а спортските тимови и натпревари исто така беа главен приоритет за престолонаследникот. Купувањето со големи пари на премиерлигашот Њукасл минатата година помина и покрај големите протести поради состојбата со човековите права во државата, додека парите од ПИФ исто така се потрошени на сè, од коњски трки до Формула 1.