Новости

Протече многу гејмплеј од Call of Duty: Future Warfare

Официјално добиваме премногу информации поврзани со една од Call of Duty игрите кои беа целосно исфрлени од работа. Информациите што ги добивме се преголеми бидејќи се работи за името на играта, и протече голем број на гејмплеј делови од самата игра. Буквално од никаде на Твитер денесе неколку минутен гејмплеј од следната Call of Duty

Прочитај повеќе
Новости

Најпознатата мапа на Call of Duty Warzone ‘VERDANSK’ се враќа во 2024 година

Медиумот Insider Gaming дознале дека оригиналната мапа на Warzone, Verdansk, треба да се врати до крајот на 2024 година. Иако деталите сè уште се нејасни за точниот датум на објавување на мапата, но се очекува да биде од прилика како дел од 1-та сезона на Call of Duty Black Ops Gulf War Season 1. Но,

Прочитај повеќе
Новости

Следната Call of Duty игра е Black Ops: Gulf War

Новиот извештај откри дека следниот наслов на Call of Duty франшизата е Black Ops, и ќе биде поставен во Заливската војна “Gulf War“. Првите гласини за поставување на војната во Заливот првпат се појавија во 2022 година по протекувањето на Call of Duty Mobile што го откри Lockheed F-117 Nighthawk, пензиониран американски авион, претставен во

Прочитај повеќе
Новости

Rick Grimes и Michonne од The Walking Dead доаѓаат во Modern Warfare 3

Голем број на Датамајнери најдоа референци и за Rick Grimes и Michonne во датотеките Modern Warfare 3. Протекувањето сугерира дека и Rick Grimes и Michonne ќе дојдат на Modern Warfare 3 во блиска иднина, најверојатно како кросовер настан за промоција на The Walking Dead: The Ones Who Live. Веста доаѓа од познатиот протекувач HeyImAlaix, кој

Прочитај повеќе
Колумна

Call of Duty слави 20 Години

На овој ден пред 20 години легендите од Infinity Ward на светот му ја претставија една од најдобрите пукачки игри некогаш направени – Call of Duty. Во тој момент беа составен од тим од само 21 вработен во студиото. Од денес ако убрзаме точно 20 години ќе видиме дека франшизата е преполна со наслови, поттикнати

Прочитај повеќе
Игрици

Lillith и Inarius од Diablo 4 ќе можат да се играат во Call of Duty

Новиот кросовер помеѓу Activision и Blizzard резултираше со Lilith од Diablo 4 да дојдат и во Call of Duty: Modern Warfare 2 и Call of Duty: Warzone. Како што серијалот Call of Duty продолжува понатаму, Activision почна да носи голем број гостински ликови во компонентите за мултиплеер на франшизата. Само во сезона 6, Activision ги

Прочитај повеќе
Колумна

Официјално Microsoft од денес се сопственици на компанијата Activision Blizzard

По речиси две години, XBOX и Microsoft конечно официјално ги купија Activision Blizzard. На почетокот на 2022 година, Мајкрософт исфрли огромна бомба од информација со тоа што објави дека ќе потрошат ‘само’ 70 милијарди долари за да го купи издавачот на Call of Duty, Activision. Аквизицијата сега е најголемата зделка во историјата на индустријата за

Прочитај повеќе
Игрици

Ветеранскиот дизајнер на Call of Duty David Vonderhaar ги напушти Treyarch после 20 години

David Vonderhaar беше најпознат по неговата работа на серијалот на Black Ops. Најдобрите! Ветеранскиот дизајнер на Call of Duty, David Vonderhaar , кој беше најпознат по серијалот на Black Ops, ги напушти Activision и Treyarch по 18 години. Во својата улога како Дирекот на Дизајн во Treyarch, Vonderhaar работеше на вкупно осум дела на Call

Прочитај повеќе
PlayStation Xbox

Sony потпишаа 10-годишен договор со Microsoft да ја задржат Call Of Duty на PlayStation

Sony потпишаа обврзувачки договор со Microsoft за задржување на Call of Duty на PlayStation во наредните 10 години. Минатата недела, FTC го загуби случајот против купувањето на Activision Blizzard од Microsoft и нивната последователна жалба. Ова ефикасно го отвора патот за Мајкрософт да го заврши купувањето на производителот Call of Duty, освен за нивните постојани

Прочитај повеќе
PC

Потребни PC спецификации за Call of Duty: Modern Warfare 2

Пред скорешно објавување, тимот на Call of Duty: Modern Warfare 2 ги детализираше своите многу важни спецификации за PC. Покрај овие спецификации, Infinity Ward, исто така, објави дека оние кои претходно ја пред-нарачале играта дигитално ќе можат да ги добиваат своите однапред вчитани во движење од денес (19 октомври). Ова за возврат ќе ги понуди

Прочитај повеќе