Red Dead Redemption доаѓа на Nintendo Switch и PlayStation 4

Red Dead Redemption и додатокот за зомби верзијата Undead Nightmare доаѓаат на PlayStation 4 и Nintendo Switch на 17 август, објавија Rockstar.

Вестерн авантурата на Rockstar од 2010 година, која беше лансирана само на PlayStation 3 и Xbox 360, за кратко ќе добие портови на PS4 и Switch од девелоперите од Англија – Double Eleven Studios, со поддржана компатибилност со PlayStation 5, што е прилично предобро.

Портањето на играта не е ремастер или римејк, туку „конверзија“, според Rockstar, и вклучува новоподдржани јазици како што се поедноставен и традиционален кинески, корејски, полски, бразилски португалски, руски и латиноамерикански шпански. Играта ќе чини 49,99 долари на Nintendo Switch eShop и PlayStation Store, а физичките верзии пристигнуваат на 13 октомври. За тоа ќе почекаме малку.

Rockstar за жал не спомнаа дали ќе има верзии за PC или XBOX. Red Dead Redemption е веќе достапна на модерните Xbox конзоли преку бекврдс компатамбилност со оригиналната верзија на Xbox 360. Сепак, недостатокот на верзија за PC, која Rockstar никогаш официјално не ја објави, сигурно ќе предизвика разочарување.

Red Dead Redemption ја претставува ѕвездата на серијата Џон Марстон додека патува низ Дивиот Амерички запад дополнително и Мексико за да ги пронајде последните преостанати членови на озлогласената банда Van der Linde. Настаните од Red Dead Redemption 2 од 2018 година директно водат во приказната за неговиот претходник. За тие што можеби не знаат, Red Dead Redemption 2 е Приквел!

Red Dead Redemption на Nintendo Switch и PS4 го вклучува и Undead Nightmare, експанзијата на приказната во која се гледа дека Марстон се бори да ја преживее хордата на зомбиња.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Golden Axe, класичната аркадна и конзолна игра од SEGA, добива своја ТВ серија на Comedy Central. Новото анимирано шоу ќе има 10 епизоди.

Актерската екипа за Golden Axe ги вклучува Метју Рис, Дени Пуди, Лијам Мекинтајр, Лиза Гилрој и Карл Тарт. Во шоуто ќе бидат Мајк Мекмахан од Solar Opposites и Џо Чендлер од American Dead извршен продуцент на серијата. Претседателот и извршен директор на SEGA Sammy, Харуки Сатоми, SEGA Corp COO и претседателот Шуџи Уцуми и Тору Накахара, исто така, ќе помогнат во извршниот продуцент на шоуто.

“In a hilarious and loving homage to Sega’s 1989 video game series, Golden Axe follows veteran warriors Ax Battler, Tyris Flare and Gilius Thunderhead as they once again battle to save Yuria from the evil giant Death Adder who just won’t seem to stay dead. Fortunately, this time they have the inexperienced and underprepared Hampton Squib on their side.

As far as the characters go, Rhys will voice Gilius Thunderhead, a battle dwarf with “poor hygiene and a chip on his shoulder.” Pudi voices Hampton Squib, “a naive, inexperienced first time adventurer who has dreamt of questing his entire life.

Gilroy plays Tyris Flare, a battle sorceress who is “deadly in a fight and even deadlier with her sharp wit.” McIntyre plays Ax Battler, a barbarian warrior who abides by a code of honor while also having a “sweet golden retriever demeanor.

Официјалната дескрипција на серијата