Новости

Џокерот од Флорида бара $2 милиони од Rockstar Games за карактерот кој е инспириран од него

Џокерот од Флорида, кој навидум инспирираше лик прикажан во трејлерот за на GTA 6, бара 2 милиони долари од Rockstar Games за неговото искористување, и тоа што му го украле целиот карактер кој што он сам си го градел. Во видеото објавено на социјалните мрежи, „вистинскиот“ Џокер ги повтори своите размислувања од неговото претходно видео.

Прочитај повеќе
Новости

Трејлерот за GTA 6 веќе сруши неколку Светски Рекорди

Трејлерот за GTA 6 официјално срушти три светски рекорди, кои беа откриени од Гинисовата книга на Светски рекорди. Трите светски рекорди соборени од трејлерот за GTA 6 се: Во моментот на пишување, трејлерот за GTA 6 собра неверојатни 106 милиони прегледи, и целосно ја победи гледаноста на трејлерот на GTA 5 кој што моментално има

Прочитај повеќе
Игрици

Сите случувања на социјалната мрежа од трејлерот на GTA 6 се вистински

Додека фановите продолжуваат да го анализираат трејлерот за Grand Theft Auto 6, стана јасно дека вклучува повеќекратни референци за настани и луѓе од реалниот живот. ГТА 6 се упатува кон државата Леонида, верзијата на Rockstar на државата Флорида и неонските улици на Vice City, како Rockstar го презема Мајами. Глобалниот поглед на културата на Флорида

Прочитај повеќе
Колумна Новости

Rockstar Games го пуштија трејлерот за GTA 6 порано, играта доаѓа во 2025 година

Конечно пристигна моментот кој што гејмерите ширум светот со нетрпение го очекуваа! Претставувањето на трејлерот за Grand Theft Auto 6 (GTA 6)! Со овој прв поглед, Rockstar Games направи лудило од возбуда и исчекување во гејмерската заедница! Охх колку добро изгледа овааа!!! Се појавија првите главни и клучни моменти од GTA 6, и сега јасно

Прочитај повеќе
Новости

На 5ти декември го добиваме Првиот трејлер за Grand Theft Auto 6

Идемееее!!! Rockstar Games откри дека трејлерот за GTA 6 ќе се појави на 5 декември во 15 часот, ставајќи крај на шпекулациите за тоа кога, каде и како ќе биде објавен. Пред само неколку недели легендарната фирма објави дека ќе ја открие следната генерација на Grand Theft Auto во декември, а сега, знаеме кога. Трејлер!

Прочитај повеќе
Новости

Поранешниот претседател на Rockstar Games вработи неколку ветерани од GTA и Red Dead Redemption во неговото ново студио

Поранешниот претседател и ко-основач на Rockstar Games, Dan Houser, вработил голем број на ветерани во неговото ново студио, Absurd Ventures. Rockstar Games се едни од најголемите развивачи таму и одржува прилично клучен креативен тим со децении. Dan Houser беше писател на речиси секоја игра за Grand Theft Auto, Max Payne 3, Bully и двете игри

Прочитај повеќе
Колумна

Red Dead Redemption 2 го достигна врвот на бројот на играчи четири години по лансирањето на PC

Има повеќе каубојци и каубојки кои го истражуваат дивиот запад во Red Dead Redemption 2 повеќе од кога било на PC. Играта на Rockstar забележала над 77.000 играчи вчера на 26 ноември – нов белег за титулата на отворениот свет фокусирана на Артур Морган. Овој наплив на играчи се чини дека е поврзан со продажбата

Прочитај повеќе
Игрици

CJ од GTA веќе го има во Armored Core VI како МОД

Најпознатиот лик од серијалот на GTA – CJ е додаден во новата MEKA игра на FromSoftware во рекордно време Стана традиција во последните неколку години, модерите да го ставаат Карл Џонсон од Grand Theft Auto: San Andreas во сите можни игри каде што имаат шанса за модирање. И со најновата игра на FromSoftware – Armored

Прочитај повеќе
Колумна

Rockstar Games ги купи CFX.RE креаторите на Roleplay серверите на GTA V и Red Dead Redemption 2

Rockstar Games објавија дека ги купиле CFX.RE, групата која стои зад најпопуларните алатки за модирање на GTA 5 и Red Dead Redemption 2. “Today, we are proud to announce that Cfx.re — the team behind the biggest Rockstar roleplay and creator communities, FiveM and RedM — are now officially a part of Rockstar Games,” the

Прочитај повеќе
PlayStation Nintendo

Red Dead Redemption доаѓа на Nintendo Switch и PlayStation 4

Red Dead Redemption и додатокот за зомби верзијата Undead Nightmare доаѓаат на PlayStation 4 и Nintendo Switch на 17 август, објавија Rockstar. Вестерн авантурата на Rockstar од 2010 година, која беше лансирана само на PlayStation 3 и Xbox 360, за кратко ќе добие портови на PS4 и Switch од девелоперите од Англија – Double Eleven

Прочитај повеќе