Авторот Andrzej Sapkowski ја пишува новата The Witcher книга по 10 години пауза

Авторот на книгите The Witcher, од кои се инспирирабу и серијата игри на CD Project Red и истоименото шоу на Netflix, потврди дека моментално работи на нов додаток на романите што ја раскажуваат приказната за Geralt of Rivia, Cirilla of Cintria и Yennefer of Vengerberg. Тоа ќе биде првата нова книга на The Witcher во период од 10 години – последната беше Season of Storms од 2013 година. Најверојатно ова ново продолжение нема да содржи ниту еден од тие сакани ликови…

Според обожавателите на Redanian Intelligence, Andrzej Sapkowski бил на украински подкаст наречен Fantastic Talk(s) и бил прашан на што работи. Авторот како од пушка кажал “Работам на нова Witcher книга”. Не ни размислувал, не ни се воздржал, туку едноставно си кажал што е и како е. Што е многу добро бидејќи фановите на Sapkowski моментално врискаат од радост!

“I never say these things with me because you never know. Maybe I’ll do something, maybe I won’t. And so far, when I said that I would write something, and then I didn’t write it, people complained as if I had deceived them and as if I had lied.

That’s why I don’t like to talk about what I’m doing until I finish doing it. Because until I finish it, I don’t think it exists. But since I always make exceptions for Ukrainians, I will do it this time too.

Andrzej Sapkowski изјава на подкаст

Sapkowski се дополни дека следната книга во универзумот на Witcher може да „потрае една година, но не повеќе“ да се заврши. Фановите на Гералт кои тагуваат за загубата на Henry Cavill како Withe Wolf во серијата на Netflix (тој заминува од непознати причини и го заменува Лиам Хемсворт), сепак не треба да се возбудуваат премногу за повеќе содржини на Geralt, бидејќи Sapkowski го направи тоа. јасно пред тоа приказната на Гералт и Сири е завршена.

Дали следната книга може да биде приквел, како претстојната ТВ серија базирана на екипата на насилни тинејџери на Сири, The Rats, која моментално се развива во Нетфликс? Дали може да ја раскаже приказната за друга врска, уште едно спојување на различни светови како оној што ги започна настаните на The Witcher, со џуџиња и луѓе принудени да го делат континентот заедно? Уште поважно: Дали Sapkowski го одржува тимот на CDPR во тек? Студиото работи на нова трилогија Witcher, на крајот на краиштата….

МАРКЕТИНГ

About The Author

Sony ја најавија Horizon Forbidden West: Complete Edition за PlayStation 5 и прситигнува следниот месец на PS5, а за PC на почетокот на следната година. Ова издание на најновите авантури на Aloy ја вклучува основната игра и DLC Burning Shores, заедно со избор на додатоци.

На PlayStation 5, комплетното издание доаѓа на 6-ти октомври со цена од 60 долари. Комплетното издание потоа ќе биде достапно за играчите на PC преку Steam и Epic Game Store некаде на почетокот на 2024 година.

На PS5 изданието, Horizon Forbidden West: Complete Edition ќе го содржи следново:

  • Horizon Forbidden West for PS5
  • Burning Shores DLC for PS5
  • Digital soundtrack
  • Digital art book
  • Horizon Zero Dawn Vol. 1: The Sunhawk digital comic book (Available in English, German, Brazilian Portuguese and Japanese)
  • In-game items: Extras in Photo Mode (special pose and face paint)
  • In-game items unlocked via story progression: Carja Behemoth Elite outfit, Carja Behemoth Short Bow, Nora Thunder Elite outfit, Nora Thunder Sling, Apex Clawstrider Machine Strike piece, Resources pack

Што се однесува до иднината на серијалот, претходно оваа година Guerrilla потврди дека „ќе го продолжи Horizon уште долго време“. Ова ќе ја вклучи претстојната адаптација на Netflix, нејзиниот нов онлајн проект фокусиран на соработка и трета игра фокусирана на Aloy. Дополнително, се шпекулира дека студиото работи и на ремастер на Zero Dawn.