Lenovo Legion Go – Новата конзола која треба да биде конкурент на Steam Deck и ROG Ally

Големите (мали) конзоли Steam Deck и ROG Allly наскоро ќе добијат уште едно мало другарче кое треба да им е конкурент. Како што објави порталот Windows Central, Lenovo планира да лансира пренослив / рачен компјутер за игри наречен Lenovo Legion Go. Според неофицијални информации, тој уред треба да има 8-инчен екран, да користи нова генерација на AMD чипови (Phoenix) и да работи со Windows 11.

Вреди да се спомене дека Lenovo веќе имаше сличен прототип на пренослив уред за игри, кој се викаше Lenovo Legion Play. Сепак, тој уред беше фокусиран на стриминг на игри, слично како Logitech G Cloud или претстојниот Project Q на Sony. Зголемената популарност на таквите уреди е поттикната од успехот на Valve’s Steam Deck. Иако никогаш не е откриено колку примероци има продадено Steam Deck, факт е дека тој е најпродаваниот артикл на Steam поголемиот дел од годината.

Се очекува дека Lenovo Legion Go ќе го следи горе-долу истиот дизајнерски модел како и Steam Deck и ROG Ally – нема голема слобода во тоа како се дизајнирани рачните уреди ако сакаат да останат преносливи, удобни и практични. Во моментов не е познато што всушност е рачниот „Lenovo Legion Go“ во однос на неговиот дизајн, распоредот на копчињата и другите проблеми за употребливоста. Сепак, можеби претходната работа на Lenovo на Lenovo Play (која никогаш не ја виде светлината на денот) може да ни даде идеја што да очекуваме.

Обработката на процесорот и графичкиот процесор треба да се врши со чип на AMD Phoenix (во серијата Ryzen 7040, без разлика дали станува збор за Z1 или Z1 Extreme). Не бевме целосно убедени во профилот на перформанси на Z1 Extreme во споредба со Steam Deck, на пример, и покрај генерациските разлики помеѓу двете – останува да се види дали ASUS ќе може да извлече повеќе перформанси/ефикасност од системот и без разлика дали Lenovo ќе излезе од портите замавнувајќи се со пооптимизиран софтвер и хардверски оџак. Една од спецификациите каде Legion Go може да се разликува од тимот Deck и ROG Ally е големината на екранот – додека и двете алтернативи на пазарот користат 7-инчен екран (без разлика дали е типичен LCD или OLED технологија), Legion Go се шпекулира дека до таа дијагонала до 8 инчи.

Тој поголем екран треба да им даде на корисниците попријатно (и малку помалку хаотично, во зависност од HUD елементите) искуство, иако дефинитивно ќе влијае на траењето на батеријата. Да, сигурно ќе има некои разлики во имплементацијата меѓу чиповите, а големината на батеријата и другите спецификации на системот воведуваат променливи во равенката за автономија; но генерално кажано, би биле изненадени ако Lenovo Legion Go обезбеди поголема автономија од сличен сојузник ASUS ROG со погон на Phoenix. Истото важи и за другите алтернативи на пазарот, како што се рачните понуди за игри на Ayaneo. Како и сите негови конкуренти, би очекувале Lenovo Legion Go да има неколку конфигурации, главно диференцирани според големината на SSD SSD на уредот (од кои заменливоста на SSD на Steam Deck поттикна голем број интересни алтернативи на пазарот). Lenovo би можел да се обиде да земе страница од книгата ROG Allly на ASUS и дополнително да ги намали спецификациите со користење на не-Extreme Z1 чип во некои од неговите понуди – но тоа е цврсто во кампот за шпекулации во моментов.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Штотуку беше објавено дека Саудиска Арабија ќе стане земјата каде што ќе се прават Олимписките Игри во Е-Спорт од 2025 година. Ова значајно откритие доаѓа по 12-годишниот договор потпишан меѓу IOC и Саудиската федерација за Е-Спорти. Во моментов, Светското првенство за е-спорт се одржува во Ријад, но Олимписките игри за еспорти ќе бидат нешто сосема друго.

Ова е резултат на соработката меѓу Томас Бах, претседателот на IOC, и HRH Prince Abdulaziz, министер за спорт во Саудиска Арабија.

Пишување историја

IOC имаа идеја за воведување на е-спорт на Олимписките игри, но зошто да го направите тоа кога можете да создадете сосема нов настан фокусиран на уникатната, дигитална индустрија?

Во изјавата за LinkedIn, Ралф Рајхерт, извршен директор на Фондацијата за Светски куп за еспорти, изјави:

Репрезентациите и гордоста сè уште се недоволно развиени во е-спортот, но сигурен сум дека ова ќе се промени со текот на времето. Ова е голем чекор за спортот, не толку за краткорочното влијание, туку за долгорочната перспектива.

Со оваа огромна зделка ќе се одржат првите олимписки еспортски игри во Саудиска Арабија следната година. Зборувајќи за партнерството, Томас Бах од IOC се осврна на некои клучни грижи во врска со поставувањето: „Со партнерството со саудискиот NOC, ние исто така обезбедивме почитување на олимписките вредности, особено во однос на насловите на играта на програмата, промоција на родовата еднаквост и ангажман со младата публика, која го прифаќа е-спортот“.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!