Netflix изработуваат Dark Souls анимирана серија

Стриминг гигантот Netflix запали нов оган (Bonfire) за кој што наскоро може да произлезе во една екстремно добро анимирана серија! Според непознат извор кој зборуваше за гласините (преку GiantFreakinRobot), платформата за стриминг работи на анимирана серија базирана на познатата франшиза од FromSoftware.

Netflix веќе има голем број серии базирани на популарни серијали на видео игри, вклучувајќи ги Tekken: Bloodline, Castlevania, Dota 2 и Cyberpunk: Edgerunners. Arcane не ни треба да се стави во листата со овие бидејќи е ремек дело… Во моментов се работи на уште повеќе серии, како што се адаптацијата на Horizon Zero Dawn играна серија, и по ново Assassin’s Creed.

Како и да е, Giant Freakin Robot известува дека, според нивните извори, Netflix сега развива аниме серија за Dark Souls. Се тврди дека серијата најверојатно ќе започне со настаните од првата игра, што навистина не е изненадувачки. Значи, ако треба да се верува, звучи како да се враќаме во кралството Lordran. Иако постоењето на аниме серијата допрва треба да биде потврдено од Netflix, FromSoftware или Bandai Namco, тоа би било навистина возбудлива игра да се види адаптирана. На крајот на краиштата, Dark Souls е озлогласено тежок наслов – нема сомнение дека некои се одложени да го одиграат во целост и да ја откријат целата нејзина фасцинантна навест едноставно поради тоа колку е незгодно. Како таков, претставувањето во формат што нема да ги принуди играчите да научат шеми на непријателски напади и да истраат низ стотици екрани „YOU DIED“ може да се покаже како огромен хит.

Зборувајќи за адаптациите на видео игрите, годинава е легендарна. Од јануари, ги видовме успешните изданија на првата сезона на The Last of Us и филмот Super Mario Bros, а следниот месец филмот Gran Turismo ќе се појави на екраните. Во моментов не се објавени дополнителни детали за шпекулираното аниме Dark Souls – само ќе треба да го гледаме овој простор.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Sony ја најавија Horizon Forbidden West: Complete Edition за PlayStation 5 и прситигнува следниот месец на PS5, а за PC на почетокот на следната година. Ова издание на најновите авантури на Aloy ја вклучува основната игра и DLC Burning Shores, заедно со избор на додатоци.

На PlayStation 5, комплетното издание доаѓа на 6-ти октомври со цена од 60 долари. Комплетното издание потоа ќе биде достапно за играчите на PC преку Steam и Epic Game Store некаде на почетокот на 2024 година.

На PS5 изданието, Horizon Forbidden West: Complete Edition ќе го содржи следново:

  • Horizon Forbidden West for PS5
  • Burning Shores DLC for PS5
  • Digital soundtrack
  • Digital art book
  • Horizon Zero Dawn Vol. 1: The Sunhawk digital comic book (Available in English, German, Brazilian Portuguese and Japanese)
  • In-game items: Extras in Photo Mode (special pose and face paint)
  • In-game items unlocked via story progression: Carja Behemoth Elite outfit, Carja Behemoth Short Bow, Nora Thunder Elite outfit, Nora Thunder Sling, Apex Clawstrider Machine Strike piece, Resources pack

Што се однесува до иднината на серијалот, претходно оваа година Guerrilla потврди дека „ќе го продолжи Horizon уште долго време“. Ова ќе ја вклучи претстојната адаптација на Netflix, нејзиниот нов онлајн проект фокусиран на соработка и трета игра фокусирана на Aloy. Дополнително, се шпекулира дека студиото работи и на ремастер на Zero Dawn.