Final Fantasy 14 официјално доаѓа на XBOX Series S/X во 2024

Final Fantasy XIV конечно доаѓа на Xbox Series X/S следната пролет. Главниот на XBOX Studios Phil Spencer му се придружи на режисерот на Final Fantasy XIV Naoki Yoshida на сцената денес, за време на првиот ден од Final Fantasy XIV Fan Festival 2023 година, за да ја открие веста.

“It’s great to be here with so many warriors of light. Thank you for the very warm welcome. The Xbox community is passionate about games, and like so many players around the world, the Final Fantasy series is one that gets lots of love from Team Xbox. And we’re very happy to announce the Xbox version of Final Fantasy XIV with my friend Yoshida-San today. Together with his team, we are bringing the best online experience of this game to Xbox fans everywhere, and through crossplay, you can experience Final Fantasy XIV with old and new players alike.”

Изјава од Phil Spencer

Спенсер вели дека ова е клучен момент „во нашиот однос со вас и тимот на Final Fantasy, бидејќи сакаме да соработуваме поблиску заедно во иднина“, можеби закачувајќи повеќе Final Fantasy да дојде до Xbox надолу. Иако играта ќе може да се игра и на Xbox Series X и Series S, Yoshida вели дека само верзијата Series X ќе поддржува 4K резолуција. Xbox верзијата на Final Fantasy XIV се очекува некаде во текот на пролетта 2024 година. Пред објавувањето на 7.0 и за време на Patch 6.5X, ќе има закажана отворена бета верзија за Xbox верзијата.

Ова значи дека проширувањето на Dawntrail ќе може да се репродуцира на Xbox Series X/S при лансирањето. Како и со другите платформи, Final Fantasy XIV ќе биде достапно само како дигитално издание на Xbox. Можете да одите директно од Open Beta на целосната верзија, исто така, додека зачуваните податоци и напредокот се префрлаат.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Џокерот од Флорида, кој навидум инспирираше лик прикажан во трејлерот за на GTA 6, бара 2 милиони долари од Rockstar Games за неговото искористување, и тоа што му го украле целиот карактер кој што он сам си го градел.

Во видеото објавено на социјалните мрежи, „вистинскиот“ Џокер ги повтори своите размислувања од неговото претходно видео. Тој покажа кон ликот од играта рамо до рамо со негова слика, повторувајќи постојано дека е јасно од кого е инспириран тој лик.

“We gotta talk GTA, or not you guys gotta give me a million or two,” he said in the video.

“Holla at me GTA. Rockstar Entertainment.”

Дури и ако има шанси да добие пари од Rockstar, тоа е многу малку веројатно. Rockstar лесно може да тврди дека ликот во играта е пародија. Има и случај кога актерката Lindsay Lohan се обиде да ги тужи Rockstar, тврдејќи дека ликот на девојка во GTA V се базира на неа.

Тој случај на крајот беше отфрлен откако судијата Eugene Fahey изјави: “„Уметноста и реалниот живот не треба да се споредува. Доколку во игра имаме рендер од некој карактер не значи дека тоа е инспирано од реалниот живот”.

Rockstar не ги коментираше барањата на Џокерот од Флорида, и најверојатно нема да ги коментира во никакво официјално својство… Нормално дека не се будали за да го направат тоа…