Раперот Post Malone ја купи најретката карта во Magic: The Gathering за $2 Милиони

Американскиот рапер Post Malone ја купи најретката карта што некогаш е направена во Magic: The Gathering TCG!

Картата “The One Ring” која беше испечатена како дел од неодамнешниот кросовер на Magic the Gathering со Lord of The Rings, е испечатена 1/1, што значи дека постои буквално само една во светот! Сега, картата, која беше проценета на над 2 милиони долари, е купена од страна на Post Malone. Во видеото објавено на Instagram и TikTok од корисник по име Brook Tafton, Malone е прикажан како ја прима картата, иако не се знае точно колку раперот платил за картата.

@brooktrafton

When I found the One Ring, the first person who came to mind was @Post Malone. I have played MTG since I was a kid and obviously it would be amazing to keep this card. But for a guy like me, being able to sell it is life changing. I just really hoped it would go to someone who would appreciate it as much as I do. This is my dream come true, meeting Post Malone and him buying the One Ring card from me is literally a moment straight out of a fairytale. Post Malone @Magic: The Gathering you have changed my life. Things like this don’t happen to people like me, I guess it’s magic. I am forever grateful 🙏 ✨  #postmalone #onering #oneofone #mtg #magic #mint #psa #card #magicthegathering #lordoftherings #trading #tradingcards #theonering #sauron #collector #edition #one #gandalf #tradingcardgame

♬ original sound – Brook Trafton

“When I found the One Ring, the first person who came to mind was Post Malone. I have played MTG since I was a kid and obviously, it would be amazing to keep this card. But for a guy like me, being able to sell it is life-changing. I just really hoped it would go to someone who would appreciate it as much as I do. This is my dream come true, meeting Post Malone and him buying The One Ring card from me is literally a moment straight out of a fairytale.”

Напиша Brook Tafton на своите социјални мрежи

Ова е прва јавна потврда на пронаоѓачот на картата. Во јуни беше објавено дека мистериозната карта е пронајдена, но идентитетот на лицето што ја нашол се чуваше во тајност. Тоа е пошто има болесници што ќе го бараат и ќе го утепаат да му ја земат… Да не се лажеме така е… Картата потоа беше оценета од PSA (Professional Sports Authenticator), водечкиот орган за квалитет на продажба и оценување на карти, кој ја оцени картата со оценка 9 од можни 10.

Меѓутоа, во овој случај, не е битен квалитетот на самата карта, побитно дека оваа карта е 001/001 и никогаш нема да има втора верзија!

МУ СЕ ТРЕСАТ РАЦЕ ОД СРЕЌАААА!!!!

МАРКЕТИНГ

About The Author

Сакате вашата игра да биде прикажана за време на Gamescom Opening Night Live (ONL)? Тоа може лесно да се договори и направи, и почетната цена запонува од $288.000 па се нагоре.

Оваа информација за првпат беше фатена од TechRaptor, и многу медиуми брзо ја пренесоа веста. Тоа е максималната цена и доаѓа со место од 120 секунди на емитувањето. Сакате помалку време, тоа е малку поевтино, но не многу. Погодок од 90 секунди чини 234.000 долари, 60 секунди околу 179.600 долари, и 30 секунди ќе ви одземат приближно 125.000 долари.

Ако не сакате да потрошите толку многу на отварањето, можете да ја добиете вашата игра на пред-шоуто. Сепак, сè уште е прилично скапо. За хит од 120 секунди на предшоуто, чини приближно 144.226 долари. За 90 секунди, ќе чини околу 117.000 долари, 60 секунди околу 90.000 долари, и за само 30 секунди, сè уште е 62.500 долари.

Сепак, и покрај високата цена, студијата не се чинеше дека се исклучени бидејќи местата на главната емисија од Gamescom ONL се распродадени. Сепак, сè уште можете да резервирате за пред-шоуто.

И иако за некои може да биде изненадување, овие цени не се ништо ново. За Summer Game Fest оваа година, наводно чинел 250.000 долари за само една минута. Ако сакавте повеќе време, на пример 2,5 минути, гледавте да потрошите над 500.000 долари.

Не се верува дека секој натпревар треба да се плати. Бидејќи некои од помалите инди игри што се прикажуваат за време на овие преноси веројатно немаат буџет да си дозволат толку голема цена. Сепак, сè уште е нешто да се видат цените поврзани со вакво шоу.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!