Xbox

Life is Strange: True Colors доаѓа на XBOX GamePass за месец април со уште некои игри

Life is Strange: True Colors е следното големо дополнување на Xbox Game Pass Најновиот влез во наративната авантуристичка серија за тинејџери со посебни сили првпат беше лансиран минатото лето и беше топло прифатен. Тоа е „прекрасно враќање на мистеријата во малите градови и драмата за млади возрасни“, напишав во рецензијата на Eurogamer’s Life is Strange:

Прочитај повеќе
Xbox

Изгледа дека Minecraft добива raytracing на XBOX Series S/X

И покрај тоа што се користеше како приказ за можностите за следење зраци на Xbox Series X/S пред лансирањето на конзолата во 2020 година, Minecraft досега остана строго без следење зраци на машината. Сепак, се чини дека тоа ќе се промени, бидејќи функцијата сега се појави во најновата верзија на програмата Xbox Preview на Minecraft.

Прочитај повеќе
Xbox

Godfall: Ultimate Edition и Exalted Update доаѓа на 7 април за XBOX и Steam

Насловот кој беше наменет за лансирање на PlayStation 5, Godfall се враќа во форма на Ultimate Edition, што го носи на Xbox и Steam за прв пат. Godfall: Ultimate Edition пристигнува на 7 април, комбинирајќи го акциониот RPG за повеќе играчи со експанзијата Fire & Darkness, Primal, Lightbringer, претстојните Exalted ажурирања и Ascended издание плус

Прочитај повеќе
Xbox

Бушави XBOX контролери се објавени за премиерата на филмот Sonic The Hedgehog 2

Можеби најнеобичните контролери на Xbox досега се откриени, бидејќи Мајкрософт создаде специјални нови нејасни подлоги за игра инспирирани од влакната од еж на Sonic за да го промовира филмот Sonic the Hedgehog 2. Прилагодените контролери на Xbox не се нудат на продажба комерцијално, но обожавателите можат да влезат во наградна игра за да ги добијат.

Прочитај повеќе
Xbox

Следната авантура на Sea of Thieves е смело спасување на морската тврдина

Следната авантура на Sea of Thieves започнува во четврток, а таа ги задолжува пиратите со цел да ги спасат сиромашните жители на Golden Sands Outpost. Авантурите се релативно нов додаток на Sea of Thieves; овие наративни настани со ограничено време имаат за цел да додадат чувство на живост во светот. Дури и ако играчите не

Прочитај повеќе