Xbox

Steam Deck веќе подржува XBOX GamePass и XBOX Streaming

Steam Deck сега поддржува Xbox Game Pass и Xbox стриминг, нова функционалност од друга соработка помеѓу Valve и Microsoft. Претходно, Valve се зафркаваше дека се „повеќе од среќни“ што го добија Xbox Game Pass на Steam, но не беше јасно како тоа би функционирало со оглед на тоа што Мајкрософт е конкурент, а има и

Прочитај повеќе
Xbox

VASCO – Роботското Вселенско Магаре (Starfield)

Или „утилитарна тешка индустриска машина добро прилагодена на строгоста на патувањето во вселената“. Старфилд сè уште, очигледно, доаѓа подоцна оваа година! Брзините во машината за возбуда полека се вртат веќе со месеци, иако, за жал, со не многу повеќе од различни видеа со главни разговори (се отвора во нова картичка). Денес, сепак, доаѓа нешто поинтересно

Прочитај повеќе
Поп-култура Xbox

Во припрема е Halo Cookbook од авторот на Destiny и Street Fighter книгите

Од авторот зад Destiny: Официјалниот готвач и Street Fighter: The Official Street Food Cookbook, доаѓа уште еден готвач на тема видео игри, оваа за Halo. Официјалниот Halo Cookbook: Recipes From Across The Galaxy излегува на 16 август, по цена од 40 долари за неговото издание со тврд корица и 20 долари за е-читачи. Книгата ќе

Прочитај повеќе
Xbox

Life is Strange: True Colors доаѓа на XBOX GamePass за месец април со уште некои игри

Life is Strange: True Colors е следното големо дополнување на Xbox Game Pass Најновиот влез во наративната авантуристичка серија за тинејџери со посебни сили првпат беше лансиран минатото лето и беше топло прифатен. Тоа е „прекрасно враќање на мистеријата во малите градови и драмата за млади возрасни“, напишав во рецензијата на Eurogamer’s Life is Strange:

Прочитај повеќе
Xbox

Изгледа дека Minecraft добива raytracing на XBOX Series S/X

И покрај тоа што се користеше како приказ за можностите за следење зраци на Xbox Series X/S пред лансирањето на конзолата во 2020 година, Minecraft досега остана строго без следење зраци на машината. Сепак, се чини дека тоа ќе се промени, бидејќи функцијата сега се појави во најновата верзија на програмата Xbox Preview на Minecraft.

Прочитај повеќе
Xbox

Играта Lost Eidolons на PC и XBOX пристигнува во текот на третиот квартал од оваа година

Тактичкиот Turn-Base RPG Lost Eidolons, направен од тимот за развој на Ocean Drive Studio, доби приближен датум на издавање. Играта ќе излезе во третиот квартал од оваа година, за PC и Xbox Series и Xbox One конзолите. Моментално се отворени апликациите за затворено бета тестирање за Xbox верзијата на играта. Тестирањето е закажано за последната

Прочитај повеќе
Xbox

Godfall: Ultimate Edition и Exalted Update доаѓа на 7 април за XBOX и Steam

Насловот кој беше наменет за лансирање на PlayStation 5, Godfall се враќа во форма на Ultimate Edition, што го носи на Xbox и Steam за прв пат. Godfall: Ultimate Edition пристигнува на 7 април, комбинирајќи го акциониот RPG за повеќе играчи со експанзијата Fire & Darkness, Primal, Lightbringer, претстојните Exalted ажурирања и Ascended издание плус

Прочитај повеќе
Xbox

Бушави XBOX контролери се објавени за премиерата на филмот Sonic The Hedgehog 2

Можеби најнеобичните контролери на Xbox досега се откриени, бидејќи Мајкрософт создаде специјални нови нејасни подлоги за игра инспирирани од влакната од еж на Sonic за да го промовира филмот Sonic the Hedgehog 2. Прилагодените контролери на Xbox не се нудат на продажба комерцијално, но обожавателите можат да влезат во наградна игра за да ги добијат.

Прочитај повеќе
Xbox

Следната авантура на Sea of Thieves е смело спасување на морската тврдина

Следната авантура на Sea of Thieves започнува во четврток, а таа ги задолжува пиратите со цел да ги спасат сиромашните жители на Golden Sands Outpost. Авантурите се релативно нов додаток на Sea of Thieves; овие наративни настани со ограничено време имаат за цел да додадат чувство на живост во светот. Дури и ако играчите не

Прочитај повеќе