Dune: Spice Wars доаѓа на Xbox Series X/S кон крајот на Ноември

По објавата на PC пред два месеци од издавачите на Funcom и развојното студио Shiro Games, високо пофалената 4X стратешка игра Dune: Spice Wars доаѓа и на конзолите XBOX Series X|S кон крајот на месец ноември.

Навистина сметаме дека е излишно да се опише Dune, бидејќи сите знаат дека знаат за епското дело на Френк Херберт. Ако сте еден од оние кои никогаш не слушнале за Dune, можеме само да кажеме дека ми е жал и препорачувам да го поправите тоа што е можно поскоро. Кратко кажано, најдоброто Sci-Fi искуство што можете да го добиете! Сите Sci-Fi работи што мислите дека се добри, се инспирирани од Dune, и се полоши.

Dune: Spice Wars ве става во улога на една од неколкуте фракции кои се борат за превласт на планетата Аракис и секако контрола над ископувањето на „спајс“ како врвен ресурс во универзумот. Ве очекуваат средби со популарните црви на песочната планета, како и разни начини како да ги избегнете за да го заштитите „спајс“ и своите војници. Spice Wars во својот состав ќе има легендарни ликови како војводата Лето Атреидес и баронот Владимир Харконен со кои ќе тргнеме во битка и ќе владееме со Аракис.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

About The Author

Џокерот од Флорида, кој навидум инспирираше лик прикажан во трејлерот за на GTA 6, бара 2 милиони долари од Rockstar Games за неговото искористување, и тоа што му го украле целиот карактер кој што он сам си го градел.

Во видеото објавено на социјалните мрежи, „вистинскиот“ Џокер ги повтори своите размислувања од неговото претходно видео. Тој покажа кон ликот од играта рамо до рамо со негова слика, повторувајќи постојано дека е јасно од кого е инспириран тој лик.

“We gotta talk GTA, or not you guys gotta give me a million or two,” he said in the video.

“Holla at me GTA. Rockstar Entertainment.”

Дури и ако има шанси да добие пари од Rockstar, тоа е многу малку веројатно. Rockstar лесно може да тврди дека ликот во играта е пародија. Има и случај кога актерката Lindsay Lohan се обиде да ги тужи Rockstar, тврдејќи дека ликот на девојка во GTA V се базира на неа.

Тој случај на крајот беше отфрлен откако судијата Eugene Fahey изјави: “„Уметноста и реалниот живот не треба да се споредува. Доколку во игра имаме рендер од некој карактер не значи дека тоа е инспирано од реалниот живот”.

Rockstar не ги коментираше барањата на Џокерот од Флорида, и најверојатно нема да ги коментира во никакво официјално својство… Нормално дека не се будали за да го направат тоа…