ТВ Адаптацијата на Fallout ќе ги Игнорира Игрите

Големиот Todd Howard излезе на подкастот Lex Fridman каде што сподели информации дека претстојната ТВ серија на Fallout нема да ги повторува работите и приказните кои што ги знаеме од игрите. Во глобала оваа ТВ адаптација целосно ќе ги игнорира игрите и ќе раскажува целосно нова приказна. Серијата ќе се емитува на Prime Video и ќе ги прикажува последиците од нуклеарната војна во алтернативната историја на ретро-футуристички свет од 1950-тите. Плотот ќе биде тој што го знаеме, но приказните што се кажани во игрите во глобала овде ќе ги нема.

Howard зборуваше како сака да направи нешто повеќе од оваа франшиза која што годинава славеше 25 години. Најмногу сакал да го прошири универзумот со тоа што тешко му било кога мислел дека 10 години веќе се пробува да се направи некоја адаптација и никогаш не успева да се направи…

“When people wanted to make a movie they wanted to tell the story of Fallout 3 or tell the story of Fallout 4, and it was meh. For this it was, ‘Hey let’s do something that exists within the world of Fallout.'”

Howard за Eurogamer

Хауард додаде: “Let’s tell a story here that fits in the world that we have built, doesn’t break any of the rules, can reference things in the games, but isn’t a retelling of the games.” Во октомври, тој исто така зборуваше за филмски замисли што ги слушал низ годините во промотивното видео за серијата, истовремено објаснувајќи зошто неговото студио верува во Jonathan Nolan од Westworld и Lisa Joy да ја продуцираат адаптацијата.

Ова интервју, исто така, даде увид во Elder Scrolls 6 и Stafield, продажбата на неговата компанија на XBOX, и нивната во-работна и жанровски пркосна игра на Indiana Jones. Howard исто така, појасни дека неговата улога во играта на Indiana Jones е повеќе за „надзор“ на играта, наспроти тоа да биде директно вклучен на дневна основа.

Актерската екипа на Fallout’s се: Kyle MacLachlan, Xelia Mendes-Jones, Aaron Moten, Ella Purnell и Walton Goggins.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!