Оркестар свират симфонии од A Plague Tale: Requiem

Focus Entertainment објави 40-минутно видео со симфонии од играта A Plague Tale: Requiem во изведба на филхармониски оркестар и хор за да ја прослави номинацијата за играта на Asobo Studio за пет категории во The Game Awards 2022.

“We’re thrilled by this exciting chance, which confirms the overwhelmingly positive reception of the game. Part of the success undeniably goes to the game’s remarkable score, also nominated as Best Music for The Game Awards, composed by Olivier Derivière and featuring world-class performers. They gave an exceptional concert for the occasion of the game’s release, now available to watch on YouTube to celebrate the successful first weeks and nominations for The Game Awards.”

Focus Entertainment

Olivier Derivière е композитор ветеран, кој работел на игри како Alone in the Dark, Remember Me, Vampyr и претходната игра A Plague Tale: Innocence.

Настапот е полн со навистина извонредни луѓе кои што се занимаваат со оваа работа со години. Извонредните изведувачи кои соработуваа со Olivier Derivière на партитурата се Eric-Maria Couturier – истакната членка на Ансамблот Intercontemporain – и двократниот добитник на Греми наградуваниот хор на Естонската филхармонија, кои даваат магични вокали на композициите.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Џокерот од Флорида, кој навидум инспирираше лик прикажан во трејлерот за на GTA 6, бара 2 милиони долари од Rockstar Games за неговото искористување, и тоа што му го украле целиот карактер кој што он сам си го градел.

Во видеото објавено на социјалните мрежи, „вистинскиот“ Џокер ги повтори своите размислувања од неговото претходно видео. Тој покажа кон ликот од играта рамо до рамо со негова слика, повторувајќи постојано дека е јасно од кого е инспириран тој лик.

“We gotta talk GTA, or not you guys gotta give me a million or two,” he said in the video.

“Holla at me GTA. Rockstar Entertainment.”

Дури и ако има шанси да добие пари од Rockstar, тоа е многу малку веројатно. Rockstar лесно може да тврди дека ликот во играта е пародија. Има и случај кога актерката Lindsay Lohan се обиде да ги тужи Rockstar, тврдејќи дека ликот на девојка во GTA V се базира на неа.

Тој случај на крајот беше отфрлен откако судијата Eugene Fahey изјави: “„Уметноста и реалниот живот не треба да се споредува. Доколку во игра имаме рендер од некој карактер не значи дека тоа е инспирано од реалниот живот”.

Rockstar не ги коментираше барањата на Џокерот од Флорида, и најверојатно нема да ги коментира во никакво официјално својство… Нормално дека не се будали за да го направат тоа…